Šetrnost a šetřivost

Dvě slova, která se svým tvarem téměř neliší. Jejich význam je však diametrálně odlišný a já se v poslední době setkávám se spoustou lidí, kteří netuší, jaký je v nich rozdíl. V tomto článku bych se chtěl krátce podívat na přístupy šetrných a šetřivých lidí a obě filozofie objasnit. (Zdroj obrázku: Designed by Freepik )

Nakupování

Šetřivý člověk hlídá nejnižší ceny. Slyší na slova „sleva“ či „akce“. Šetřivému člověku dává perfektní smysl obhajovat svůj nákup právě těmito parametry.

Šetrný člověk si rád připlatí za kvalitu. Ano, pořídí si boty klidně 3x dražší, ale pokud je přesvědčen o benefitech a výdrži, nevnímá to jako problém. Klíčovým parametrem je cena vzhledem k užitné hodnotě. Šetrný člověk se z principu příliš neohlíží na značky a brandy. Klidně si nakoupí kvalitní neznačkové věci a často se to tak děje, protože tyto výrobky se vyznačují nízkou cenou a dobrým výkonem.

Životní priority

Šetrný člověk má často uspořádané životní priority. Je to důležité proto, že většinou existuje spousta oblastí, na které není třeba vydat ani korunu, případně je odbýt minimální investicí. Nicméně pak existuje hrstka věcí, za které je schopen šetrný člověk utratit malé jmění a ty jsou zpravidla na vrcholu prioritního žebříčku. Platí zde filozofie, že pokud nás něco baví, pak to stojí za více peněz i úsilí. Výsledkem je je jednoznačně větší životní radost a naplnění.

Šetřivý člověk toto často nechápe, respektive nevidí do pozadí těchto věcí a vnímá pouze utrácení. Často argumentuje slovy „Jak můžeš takhle rozhazovat peníze?“

Ale aby mohl šetrný člověk často a intenzivně cestovat, musí osekat své náklady jinde. Pravděpodobně bude nekuřák, bude si sám vařit doma, možná ani nebude mít auto či drahý telefon. Jednoduše tyto věci nevidí jako důležité pro život.

Extrémy šetřivého chování

Oba typy lidí nechápou, proč by měly platit rozdílné ceny za stejné věci. Často je tomu například u letenek či ubytování, kdy každý host zaplatí jinou cenu. Má smysl dát si práci a přeplatit co nejméně. Ovšem šetřivý člověk jde až k extrémům a hledá způsoby, jak ušetřit desetikoruny. No většinou už nešetří ztracený čas.

Šetrného člověka rozhodně neuvidíte, jak každý rok mění spořící účet kvůli změně podmínek, nebo jak jede pro 10 kostek másla na druhý konec města, aby ušetřil pár korun. Čas je pro něj důležitější, než peníze a dobře chápe, kdy je která hodnota důležitější.

Vztah k informacím

Šetřivý člověk by nejraději strávil 2 dny na internetu sbíráním informací o určité problematice. Nechápe, proč by měl za informace platit. Reklamy jej rozčilují a blokuje je, protože jej štve vědomí, že na něm vydělává někdo jiný.

Šetrný člověk raději sáhne do peněženky a koupí si ebook, který na potřebné téma někdo zpracoval. Ví, že jedinou platbou ušetří spoustu času a může se pustit rovnou do studia. Reklamy na internetu chápe jako formu platby za obsah. Blokuje si jenom Idnes, protože tam se to fakt nedá :).

Podpora a charita

Síla člověka se pozná podle toho, jak moc je schopný podpořit věc na které mu záleží. Šetřiví lidé sbírají víčka od PET lahví, nebo se věnují podobným činnostem, které příliš nedávají ekonomický smysl.

Šetrný člověk raději nastaví trvalý příkaz a podpoří blízkou činnost trvalou měsíční částkou. Vyřešeno za pár minut a jde se dál.

Vztah k investování

Šetřivý člověk se většinou investovat bojí, nebo volí takové nástroje, které jsou velmi konzervativní. Pro šetřivého člověka jsou peníze něco, co je třeba za každou cenu chránit.

Šetrný člověk si je vědom rizik a svůj kapitál řídí zodpovědněji. Nebojí se více riskovat, protože má na účtu rezervu. Ani kdyby přišel o vše, existenčně ho to neohrozí. Pro šetrného člověka jsou peníze něco, co je třeba za každou cenu nechat pracovat a žít vlastním životem. Takový člověk má sklony vnímat peníze jako energii, sledovat její toky a dále s ní pracovat.

Pár slov na závěr

Poznal jsem spousty bohatých lidí, kterým je šetrnost cizí. Moji kamarádi dávají impulzivně peníze za předražené letenky, postrádají jakoukoliv činnost plánování a utrácí za věci, které využijí jen sporadicky a kde to nemá smysl. Osobně si myslím, že i člověk, který má na účtu miliony by měl být šetrný. Nedává smysl peníze bezhlavě utrácet, protože je to destruktivní návyk.

Poznal jsem ale i druhou stranu mince, kdy mě šetrnost bohatého člověka skutečně ohromila. Jeden náš rodinný kamarád má dům ve Španělsku a několik nemovitostí v Německu. Když jsme za ním jeli na návštěvu, prováděl nás vesnicí a na zemi viděl kus dřevěného polena. Okamžitě jej vzal a na zvídavé pohledy odpověděl, že bydlí za rohem, jedno ohnutí ho fyzicky nezničí a tenhle kus dřeva je 10 minut tepla zdarma.

Spoustě lidem to přijde k smíchu. Možná částečně proto, že kdybychom řešili takové drobnosti, byla by to známka toho, že to hlavní máme už dávno vyřešeno.

Tyto příběhy na závěr neuvádím proto, aby si z nich každý vzal příklad. Dělám tak proto, že se domnívám, že obě filozofie jsou věcí návyků. A každý návyk má nesmírnou moc a ovlivňuje naší budoucnost. To, jaká budoucnost to bude si rozhoduje každý sám, každou hodinu svého života.

komentáře 2

  1. Dobrý den,
    dneska jsem na tuto stránku narazil ,,omylem,,. Hledal jsem nějaké otázky a odpovědi ohledně Amway (našel jsem co jsem hledal). Ale přečetl jsem si ještě tento článek a dost mě nadchnul, jak jste dokázal v podstatě do detailu a výstižně pospsat tyto lidské charaktery. DLe mých slov by se měl člověk chovat ke svým penězím rozvážně 😀 . Tak jako šetrný člověk, ale pokud jde o lidské pobavení (řeknu na dobrou věc- trochu ke konstatování), neměl by se bát … vypustit peníze z kapes.
    Pokud jsem někde napsat hrubku, omlouvám se. Jsem trochu antitalent na český jazyk. 😀

    1. Hezký den Franto.
      Za hrubky se neomlouvejte, důležité je především sdělení a to mi udělalo radost ;). Mějte se fajn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *