SEPA, TransferWise vs. CurrencyFair – převody do zahraničí

V tomto článku se podíváme, jak lze výrazně ušetřit za převod peněz do zahraničí. Podíváme se na klasickou SEPA platbu a představíme si alternativu ve formě TransferWise a CurrencyFair. Na dvou jednoduchých příkladech se podíváme, kolik lze běžným převodem ušetřit a oba portály si na závěr porovnáme.

SEPA platba? Je moc drahá…

SEPA platba je běžný způsob, jak zaplatit či přijmout platbu ze zahraničí – konkrétně v Evropském hospodářském prostoru. Aby platba proběhla, jsou nutné 2 údaje – kód banky (BIC) a mezinárodní formát čísla účtu (IBAN). SEPA platba musí být vyřízena do 3 pracovních dní. S platbou jsou vždy spojeny poplatky dle ceníku konkrétní banky, které zaplatí jak odesílatel, tak příjemce platby.

Bohužel SEPA platba je sama o sobě poměrně drahou záležitostí a uživatelé zbytečně přeplácí. Je tomu tak ze dvou důvodů – kvůli horšímu kurzu, který banky nabízejí a kvůli poplatku ze SEPA platbu, který je však většinou tím menším zlem.

Alternativa – systémy na bázi P2P

Představte si následující. Potřebujete zaslat platbu 1000 EUR z ČR do Německa a váš kamarád z Německa naopak potřebuje zaslat 27 tisíc korun (současný ekvivalent) do ČR. Pokud se vzájemně domluvíte a platby si přehodíte, nemusíte ani jeden platit za horší kurz banky a SEPU, protože peníze v podstatě nepřekročí hranici státu.

Na tomto jednoduchém principu pracují portály TransferWise či CurrencyFair, které vše řídí zcela automaticky, jsou důvěryhodné a využívají je miliony lidí po celém světě. Tyto služby prakticky namísto zahraničních plateb provádí platby tuzemské za kurzy velmi blízké středovým. To ve finále může být pro běžného uživatele velmi zajímavé – pojďme se podívat na příklady.

SEPA vs. TransferWise vs. CurrencyFair – srovnání

Příklad č. 1: převod 1000 EUR do zahraničí. Pro legraci budu porovnávat SEPA platbu 2 různých bank. Aktuální kurz je přibližně 27,02.

 • a) Česká Spořitelna
  poplatek za SEPU – 1% (min. 220Kč) + 270 Kč
  kurz: 27,706
  cena: 27976 Kč – nejdražší varianta
 • b) AirBank
  poplatek za SEPU + 25 Kč
  kurz: 27,656
  cena: 27681 Kč (-298 Kč)
 • c) CurrencyFair
  cena: 27115 Kč (-864 Kč)
 • d) TransferWise
  cena: 27216 Kč (-760 Kč)

Příklad č. 2: převod 500 GBP (libry) do zahraničí. Aktuální kurz je 30,98.

 • a) Česká Spořitelna
  poplatek za SEPU +220 Kč
  kurz: 31,808
  cena: 16124 Kč – nejdražší varianta
 • b) AirBank
  poplatek za SEPU + 25 Kč
  kurz: 31,743
  cena: 15897 Kč (-227 Kč)
 • c) CurrencyFair
  cena: 15664 Kč (-460 Kč)
 • d) TransferWise
  cena: 15598 Kč (-526 Kč)

Tím, že využijeme namísto SEPA plateb tyto portály můžeme ušetřit klidně 3% až 4% z transakce. Kdyby to mělo vyznít bulvárněji, portály umí ušetřit až 85% bankovních poplatků. Jak sami vidíte, úspory jdou u větších částek do několika stovek korun, přitom naučit se s těmito portály je poměrně jednoduchá záležitost.

Než se učit pracovat s oběma portály, doporučuji zvolit jeden, který pro vás bude z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější. Zde je krátké srovnání.

Srovnání TransferWise a CurrencyFair

Poplatky

TransferWise – 0,7% z transakce, minimální poplatek 42 Korun
CurrencyFair – 0,35% z transakce + 3 EUR (nebo ekvivalent v jiné měně)

Za zmínku stojí, že výhodnost obou portálů může vycházet pokaždé trochu jinak. Je to kvůli rozdílným poplatkům. Obecně platí, že pro vyšší částky v tisících EUR vychází CurrencyFair výrazně lépe, než TransferWise. Pro nižší platby v řádech stovek EUR je tomu naopak.

Samotné kurzy jsou prakticky identické a nehrají ve výsledcích významnější roli.

Práce s depozitem

Další rozdíl mezi oběma portály spočívá v tom, jakým způsobem pracují s penězi. Na CurrencyFair je nutné částku nejdříve celou zaslat a následně s ní můžete disponovat.

TransferWise funguje odlišně a dle mého názoru o něco lépe. Vaši platbu zašlete spolu s variabilním symbolem a dalšími informacemi na příslušný český účet. Spolu s touto platbou zašlete navíc vratný 3% depozit. TW totiž neví, kdy vaší platbu přesně provede a jaký bude aktuální kurz – tato částka tedy slouží k případnému dorovnání kdyby se pohyb kurzu nevyvíjel dobře. Na druhou stranu je stejně tak dobře možné, že vám vrátí vyšší depozit. Po provedení platby se kurz dorovná z depozitu a přebytek se k vám vrátí zpět.

Při této transakci bude zadržen depozit 417,83 CZK a po vyrovnání kurzu se přebytek vrátí zpět.

Možná to vypadá složitěji, ale všimněte si, že TransferWise minimalizuje dobu, po kterou je částka v jiné měně. Je možné si lépe ohlídat kurzy, za kterých lze převod provést a celkové měnové riziko je o něco menší.

Podporované země

Oba portály by měli dobře zvládat Evropu. Nedostatkem CurrencyFair je, že zatím není podporován v USA. O tom, které země jsou podporovány si lze přečíst v odkazech níže.

TransferWise – podporované země
CurrencyFair – podporované země

Zajímavé doplňky a hodnocení na TrustPilot

Oba portály disponují také aplikacemi na mobil. Možností upozornit na výhodné kurzy emailem, pamatují si také poslední platby a jejich opakování je velmi jednoduché.

Hodnocení obou portálů je velmi dobré – po pravdě jen málo webových aplikací se může pyšnit hodnocením 9/10 a výše.

Odkazy a bonusy k nové registraci

Pokud se rozhodnete využít TransferWise či CurrencyFair, můžete se registrovat prostřednictvím odkazů níže. Dostanete tak navíc další zajímavé bonusy.

Registrovat se na TransferWise – první převod do 500 liber zcela bez poplatků (či ekvivalentu v jiné měně)
TransferWise návod – krok za krokem od registrace k první platbě
TransferWise recenze – detailnější popis platformy

Registrovat se na Currencyfair

Závěr

Co říci závěrem – snad jen, že nevyužívat portály na podobné bázi by byla velká škoda. Přeci jen efekt je oproti SEPA platbám totožný a délka převodu dle mých zkušeností je stejná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *