Ponziho schéma Kairos Planet – pozor na podvody

Sedíte si takhle doma po práci u televize, když najednou zazvoní telefon. Na displeji vidíte jméno vašeho starého kamaráda, kterého jste léta neviděli. Po chvilce váhání hovor přijmete, ale okamžitě zalitujete. Ze sluchátka se nadšeně ozve:

„Nazdar Karle, to je doba co jsme se neviděli. Jak se pořád máš?“

„Já se mám úžasně, vlastně mám pro tebe úžasnou příležitost. Proto ti taky volám. Musíme se sejít, vyděláme pořádný prachy. Kdy máš čas?“

Váš známý nechce po telefonu říci nic konkrétního. Přesto si buďte na 99% jisti, že vás chce nalákat do letadla, pyramidy či multi-level marketingu. V tomto článku bych chtěl vysvětlit velmi tenké hranice mezi jednotlivými pojmy a zároveň upozornit na některé podvodné praktiky.

Má motivace je jasná. Můj známý se skrze pyramidové hry nebezpečně zadlužil – a co více. Do svých spárů láká desítky dalších, nicnetušících lidí. I kdybych tak uchránil jediného člověka od investice v řádu desetitisíců, tento článek splnil svůj význam.

Co je pyramida, letadlo, HYIP a MLM?

MLM, Multi-level marketing – často také síťový marketing je legální obchodní model. Prodejce je odměňován na základě svých výkonů a zároveň i na základě výkonů dalších prodejců, které zařadil do své sítě (tzv. pod sebe). Mezi největší společnosti se řadí Amway, Avon nebo Herbalife.

Pyramida/letadlo – se velmi nápadně podobá MLM, nicméně základním rozdílem je absence hodnotného produktu.

Například kosmetiku Avon používá mnoho žen po celém světě. U pyramid či letadel tomu tak není. Celý systém pyramidy funguje na principu vysokých vstupních vkladů. Vklady nováčků jsou následně rozděleny na principu odměn do celé struktury. Tyto příjmy tvoří většinu zisků pyramidy. Pokud zde existují produkty, pak mají často velmi malou přidanou hodnotu nebo fungují jako zástěrka. Častý je také příslib vysokých zisků bez jakéhokoliv úsilí.

HYIP – (High Yield Investment Program) – Jedná se o speciální kategorii letadla, která navíc slibuje velmi podezřelé výnosy v řádek stovek procent ročně. Jednou jsem se setkal s HYIP, který sliboval 5% zhodnocení denně. Selským rozumem – vážně lze bez práce udělat za rok z 1000 Kč částku 51,6 bilionů?

Jen pro představu – akciový trh nabízí průměrné zhodnocení 8% ročně a nejlepší investoři dovedou konzistentně zhodnocovat svou investici v řádu maximálně několika desítek % ročně. Následují obrázky několika absurdních HYIPů.

Typický HYIP – tea-planet.biz – absurdní zhodnocení 5,7% za hodinu nebo 1000% za 10 dní.
Další příklad – solar-invest.org – od 0,7% – 4,7% denně. Pro většinu projektů je typická hezká grafika webu, která má vzbudit důvěru a nalákat.

Ponziho schéma podrobněji – případ Kairos Planet

Abych lépe popsal praktiky pyramidových her a lidí, kteří tyto projekty propagují, rozhodl jsem se detailněji podívat na podvodnou firmu Kairos Planet. Můj známý díky Kairosu o peníze nejspíš navždy přišel. Já měl možnost sledovat jepičí život tohoto programu celý rok – od pozitivních reakcí po ty negativní.

Podle Wikipedie mezi základní charakteristiky Ponziho schémat patří:

 • Rychlý nárůst zisku bez práce
 • Vysoký vstupní poplatek
 • Povinný nákup nepřiměřeného množství produktů
 • Žádná, nebo jen malá informovanost
 • Žádný produkt, nebo produkt nevalné kvality s vysokou cenou
 • Odměna za získání nových členů

Kairos Planet bude zřejmě ukázkový příklad, neboť tyto podmínky splňuje úplně všechny.

Myšlenka projektu je vcelku jednoduše pochopitelná – pronajímáte volný prostor na vašem hard disku. Podmínkou je zakoupit si jeden z balíčků a mít počítač spuštěný alespoň 10 hodin denně. Balíčky jsou celkem 4 a jejich cena se pohybuje od 125 po 2777 dolarů v závislosti na velikosti prostoru. Zhodnocení je 250% ročně.

Nuže hned na začátku jsme se setkali s několika položkami v seznamu. Nárůst zisku je vzhledem k průměrnému ročnímu zhodnocení akciových trhů (8-10%) hodně výrazný. Vstupní poplatky jsou velmi vysoké. Všimněte si také té ironie – kupujete si možnost pronájmu prostoru na svém vlastním disku.

Je to stejná pitomost, jako kupovat si možnost pronajímat pokoj ve vlastním domě. Nehledě na to, že to ekonomicky nedává žádný smysl – pronájem 1GB místa stojí skoro 200 korun ročně. Data se musí zrcadlit mezi více počítačů a Kairos musí mít i nějaký zisk. Bude to tedy ještě násobně více.

Cena uložiště na Dropboxu? 2,67 Kč za 1GB.

Affiliate program – sbírání oveček

Krátká odbočka. Affiliate program si lze představit jako odměnu za doporučení. Je poměrně běžnou součástí internetu a lze jej najít i na tomto webu. Pokud například někdo provozuje web o nábytku (téma ho baví, něco o něm ví), může spolupracovat se společností, která za každé úspěšné doporučení vedoucí k nákupu vyplatí odměnu 5% z ceny produktu. Provozovatel webu přesvědčil zákazníka o benefitech, eshop se postaral o prodej zboží a zákazník zakoupil zboží, které potřebuje za tradiční cenu. (win-win-win)

V případě Kairosu a jiných letadel je tomu zcela jinak. Pokud si zakoupíte některý z balíčků, váš vstupní poplatek se rozdělí do celé struktury – nejbližší „kamarád“ dostane 15%, kamarádův nadřízený dostane 5% a další člověk v hloubkové struktuře 3%. (win-win-lose)

Všimněte si, že zatímco provizi v prvním případě zaplatil eshop, ve druhém krmí celou pyramidu nový člen. To je důvod, proč jsou pyramidy závislé na nových členech. Pokud je od lidí odříznete, brzy zkolabují.

Mimochodem, produkty, které si kupujete jsou elektronické – cloudové uložiště, internetový prohlížeč a emailový klient. Laik zhodnotí kvalitu těchto produktů jen velmi obtížně. Ne náhodou ponziho schémata vznikají především v nečitelných oborech – technologie a ekologie patří mezi nejoblíbenější.

Čili to byly další body – nákup zboží rozporuplné kvality a nesmyslně vysoké odměny za získání nových členů.

Zbývají jen malé informace pro veřejnost. Tady je tomu například tak, že na uvedeném sídle společnosti se dále nachází přes 500 firem. Vzhledem k diskusím je tu také prokazatelná cenzura Facebooku. Kairos opravdu urážlivé příspěvky maže, aby zachoval dekorum.

Mimochodem, vynikajícím testem je historie. Avon byl založen v roce 1886, Amway v roce 1959 – obě společnosti existují dodnes. Ponziho schémata mají však už z principu jen velmi krátkou životnost.

Lidé okolo Ponziho schémat

Podvodné společnosti byly, jsou a budou. Já bych však chtěl mluvit ještě o něčem vážnějším. První schůzka s mým kamarádem se neobešla bez praktické ukázky. Sedl si k počítači a ukázal mi ty stovky (ne-li tisíce) procent ročně, které generuje jeho „impérium“.

Znovu to zopakuji. Jsme v době, kdy spořící účty nabízí zanedbatelné zhodnocení a akciový trh z empirického hlediska roste o nějakých 8-10% ročně. Zhodnocení řádově ve stovkách či tisících procent ročně je dlouhodobě naprostý nesmysl. Myšlení člověka, který chce z tisíců korun dělat miliony je velmi nebezpečné. Tito lidé jsou zpravidla zaslepeni nevědomostí a chamtivostí. Kamarád si například vysvětloval takto vysoké zhodnocení tímto způsobem:

„Když nakoupíš za 100 a prodáš za 120, můžeš mít 20% výnos za den.“ To je samozřejmě pravda, ale jaksi zapomněl, že si musí dát práci s tím pokaždé najít kupce a výnos zdanit.

Věcná diskuse je však často nemožná. Dotyční systémy hájí před zástupy skeptiků až do krve. Do jisté míry by se to také dalo vysvětlit tím, že v systému mají uloženy své nemalé úspory a opravdu jim tak nezbývá než upřímně věřit. Jejich důkazy o funkčnosti systému jsou triviální a mnohdy i emocionální a urážlivé:

„Podívejte se, tady je screen mé výplaty za říjen. Jste debilové, že nevěříte – raději jděte makat k pásu, kam patříte.“

Ponziho schéma - komentáře s rozestupem 1 rok
2 komentáře s ročním rozestupem z webu Práce na doma. Myslím, že to mluví za vše.

To, že historie za pár měsíců není absolutně vypovídající a výdělky jsou pouze číslo uvnitř systému pro podobné případy nehraje žádnou roli. Zisk je třeba počítat, až když leží zpátky na bankovním účtu.

Po krachu letadla lidé odchází znovu jinam, jen málokdy přijde poučení. Můj známý peníze vložil do několika společností, které tu nechci jmenovat. Myslí si, že vydělává desetitisíce měsíčně bez práce. Kupuje si drahé věci, každý měsíc cestuje do jiné země a nebezpečně se zadlužuje a dělá si budoucí nepřátele. Navenek však působí jako úspěšný podnikatel – veškeré fotografie využívá jako přesvědčovací argument a skrze Facebook láká další a další ovečky.

Životnost Ponziho schémat

Tady budu znovu citovat Wikipedii. Ponziho schémata jsou závislá na neustálém přísunu nových lidí. Koneckonců – tím se fakticky odlišují od legálních MLM systémů. Kdybyste Avon nebo Amway odřízli od přísunu nových lidí, nijak je to neovlivní. Příjmy těchto systémů totiž pochází z produktů, které si členové budou stále kupovat. MLM jsou tedy soběstačné – ačkoliv jejich struktura připomíná pyramidu a lidi to stále hodně mate.

Příklad: Řekněme, že aby se příchozímu v pyramidové hře vrátil vklad, musí pozvat do systému dalších 6 lidí.

 1. úroveň pyramidy má 6 lidí
 2. úroveň pak 36
 3. 216… a tak dále. Na 13. úrovni bychom potřebovali 2x více lidí, než aktuálně žije na celé naší planetě.

Pokud se podíváte na libovolnou úroveň, zjistíte, že je na ni více lidí, než na předchozích úrovní dohromady. Z toho nutně vyplývá fakt, že většina lidí – cca 80% účastníků přijde o svůj vklad.

A co zbylých 20%?

Zbytek se musí smířit s jednoduchou pravdou. Ano, byli ziskoví (přišli do systému velmi brzy) a měli extrémní štěstí, že se jim podařilo vydělané peníze získat zpět. Nepříjemnou pravdou však je, že výdělek pochází z kapsy jiných lidí. To je minimálně pro mě natolik silně nemorální, že bych se do žádné pyramidy nikdy vědomě neregistroval.

Podobné systémy jsou většinou nelegální. Nicméně existuje spousta lidí bez páteře, kterým dává perfektní smysl získat 20 tisíc korun na provizi z celoživotních úspor jejich známého.

Tonoucí se stébla chytá

Ještě krátká poznámka. Cesta peněz do systémů bývá snadná, daleko horší bývá peníze vybrat. Pyramidové hry hází uživatelům nejrůznější klacky pod nohy. V případě Kairosu jsou to datumové termíny a pochybné internetové peněženky. Vždy je tu také možnost přejít na dražší balíček, to je pro systém a jeho životnost daleko přijatelnější alternativa. Nemusí vyplatit hotové peníze a funguje zase o trochu déle.

Závěr – jak se tedy nenechat napálit?

Nehledejte svatý grál. Neexistuje nic, jako peníze zdarma, vždy je to vyváženo mírou rizika či hodnotou, kterou musíme nabídnout jiným. Pokud jde o rozdíly mezi MLM a Ponziho schématem, pak je klíčem:

 • Existence kvalitních produktů
 • Historie a množství uživatelů

Nikdy se nenechejte nachytat na věty typu: „Tohle je neopakovatelná příležitost!“, „Jakmile ti uteče vlak je s tebou konec!“, „To chceš raději makat do konce života někde u pásu?“. Nekrmte podobné parazity, na poctivé práci není vůbec nic špatného.

V případě, že vás nabídka zaujme a rozumíte jí, vezměte si čas na rozmyšlenou a projděte internetové diskuse. V každém případě investujte jen tolik, abyste se nedostali do existenčních problémů.

Na závěr vám popřeji, ať nikdy nejste členy pyramidové hry, zpravidla to ani pro jednu zúčastněnou stranu nekončí dobře. Pokud máte pocit, že tímto článkem můžete někomu pomoci, budu rád, když jej budete sdílet. Vaše osobní zkušenosti jsou v diskusi vítány.

Ponziho schéma Kairos Planet – pozor na podvody
4.5 (90%) 2 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *