P2P lending – jak vybrat důvěryhodný portál?

Peer-to-peer je pojem, který se dlouho objevoval pouze v IT oboru. Označuje situaci, kdy mezi sebou komunikují přímo jednotliví klienti. Pokud tuto analogii přeneseme do P2P lendingu, znamená to, že lidé si mohou namísto bank půjčit peníze vzájemně mezi sebou. Každý klient se může postavit buď na stranu žádající o úvěr, nebo naopak do role investora a věřitele. (zdroj obrázku – FreePik)

Tím dochází k situaci, kdy lze obejít tradiční banky. Investor na jedné straně může investovat se zajímavým úrokem a dlužník si může vypůjčit peníze za zajímavější úrok než je tomu v bance. Aby spolu mohly obě strany komunikovat, je zapotřebí existence prostředníka – P2P portálu.

Právě volba prostředníka je pro investora klíčová a v tomto článku se jí budu detailněji zabývat. Přihodím také seznam 5 perspektivních P2P portálů a přidám také volbu, které bych se docela určitě vyhnul.

Jak vybrat portál pro P2P lending?

Ještě do nedávna bylo něco takového, jako P2P lending technologicky nemožné. Nicméně, po prvním portálu se rychle objevily další a další. Dnes je P2P portálů jako hub po dešti a jejich počet neustále stoupá. Nejčastěji se tak děje v oblasti Pobaltí, které je v IT velmi vyspělé.

Parametrů, které je třeba si při výběru portálu pohlídat je celá řada. Já zmíním nejdůležitější z nich.

Konzistentní nabídka úvěrů

Investice do P2P půjček se stává velkým fenoménem. Pomalu ale jistě začíná docházet k tomu, že investoři mezi sebou bojují o nejlepší nabídky. Malé portály vždy již nějakou nabídkou disponují, s přílivem dalších uživatelů a financí je to však obtížně udržitelný stav. Paradoxně největší problém s nabídkou je tak u portálů střední velikosti.

Dle mého názoru už dnes nemá smysl investovat do nově vznikajících a malých portálů. Tyto projekty nemají oproti velkým hráčům prakticky žádné zajímavé přidané hodnoty a s rostoucí uživatelskou základnou mají největší část problémů teprve před sebou.

Jištění a diverzifikace P2P investic

Každý investor chce být chráněn proti různým rizikům, které sebou investování přirozeně přináší. Vždy se nabízí otázka, co se stane s investovanými penězi, když dlužník přestane splácet. A dobré portály na to myslí. Vědí, že bez investorů by nemohly existovat a nabízí vždy jistou ochranu. Níže zmíněné jsou nejčastější dvě.

  • Buyback guarantee – v případě nesplácení bude úvěr vykoupen
  • LTV – loan to value – úvěr je do určité výše zajištěn (např. nemovitostí) v případě vymáhání tak investor nepřijde o celou svou investici

Je tu však spousta dalších rizik – úpadek portálu, poskytovatele úvěru, geopolitické riziko, měnové riziko u investic v zahraničí a našlo by se i spousta dalších. Známá investorská poučka radí nesázet vše na jednu kartu. Dobrý portál by měl umožnit kvalitní diverzifikaci (více měn, zemí i typů půjček) a v ideálním případě bychom portálů pro P2P lending měli zvolit více (spolu s dalšími typy investic v portfoliu). Ze své zkušenosti však radím tak činit s rozvahou – s každým dalším portálem se zvyšuje časová náročnost potřebná na údržbu.

Sekundární trh a Auto Invest

Jedná se o dva vysoce důležité nástroje. Jeden umožňuje prodat úvěry předčasně jiným uživatelům (nebo je od nich nakoupit). Druhý investuje na základě zvolených parametrů místo vás. Oba tyto nástroje osobně považuji za klíčové a v dnešní době jsou standardem.

Tady musím velmi pochválit portál Twino – prodej na sekundárním trhu není ani pro jednu stranu zpoplatněn a Auto Invest funguje velmi spolehlivě.

Dobré uživatelské reference a statistiky

Vítám zkušenost uživatelů přede mnou. Dobré hodnocení na TrustPilot je základem. Není od věci si také projít různá fóra. Já využívám tyto dvě.

Lze tak najít spoustu zákulisních informací a poupravit si pohled na věc. Zajímá mě velikost portálu a množství uživatelů. V této fázi je obrovský rozdíl mezi portálem, který má přes 20 tisíc investorů a tím, který začíná. Na blogu jsem sestavil tabulku nejznámějších portálů v Evropě všechny je lze řadit podle různých parametrů.

5 nejzajímavějších P2P portálů v současnosti

Dostávám se k té zajímavější části. Následující portály jsem vybral na základě svých zkušeností nebo je dlouhodobě sleduji. Nabízí poměrně velkou základnu uživatelů a patří k tomu nejlepšímu, co lze minimálně v Evropě najít.

1. Mintos

Lotyšský P2P portál Mintos se pyšní nejlepším hodnocením ze strany uživatelů. Nabízí nástroje jako je Auto Invest či sekundární trh a k tomu umožňuje investovat v několika různých měnách a to včetně české koruny. Kromě toho nabízí poměrně férově zpoplatněnou funkci okamžitých interních převodů mezi měnami. Řada úvěrů je zde jištěna buď garancí nebo LTV.

Mezi nevýhody bych zahrnul velmi vysokou poptávku v českých korunách a odchytit vůbec něco je velmi těžké.

Více o Mintosu – Zkušenosti s portálem

2. Saving Stream

Na druhém místě zmíním britskou platformu Saving Stream. Ta se pyšní největší proinvestovanou částkou. Úvěrů je zde výrazně méně, za to jsou však řádově vyšší částky. Úvěry jsou jištěny LTV, maximální hodnota je 70%. Úroky jsou vypláceny začátkem měsíce a přičítány denně.

Více o Saving Stream – Zkušenosti s portálem

3. Twino

Dalším portálem z Pobaltí je Twino. Oproti dvěma předchozím poměrně jednoduchá platforma, která se pyšní zajímavým růstem. Úvěry jsou jištěny garancí vykoupení a primární i sekundární tržiště jsou bezpoplatkově sloučeny do jednoho. Už párkrát jsem zde prodával a likvidita byla vždy omračující.

Já osobně před Twinem preferuji Mintos, který nabízí lepší diverzifikaci. Neinvestuji takové částky, abych je dával mezi 2 portály z Pobaltí a proto jsem nakonec zvolil pouze jeden z nich. Mé zkušenosti jsou však velmi pozitivní.

Více o Twino – Zkušenosti s portálem

4. Funding Secure

Jedna z platforem se kterou zatím nemám tu čest, ale dlouho ji sleduji a jeví se mi jako další ze zajímavých možností, kam investovat. Nejpodobněji ji lze přirovnat k Saving Stream.

5. Zonky

Tady jsem trochu na rozpacích. Zonky oproti zahraničním portálům hodně ztrácí. Chybí Auto Invest i sekundární trh. Úvěry nejsou jištěny a výnosy jsou nižší. Proč jej i přesto zmiňuji? Protože u nás v ČR nic lepšího prozatím není.

Za co Zonky naopak chválím je, že na Facebooku pravidelně komunikuje s komunitou investorů a reagují na jejich podněty. Počet investorů se postupně blíží 10 tisícům, což už rozhodně není zanedbatelné číslo. Auto Invest lze částečně nahradit externími nástroji typu Zotify, které jsou zpoplatněny. Všiml jsem si, že i zde se bojuje s nabídkou a dobré úvěry jsou rozebrány v řádu několika minut (a někdy i desítek vteřin).

Více o Zonky

Komu naopak své peníze raději nesvěřovat?

X. Bondora

Bondoru považuji za takovou tajemnou skříňku. Pyšní se, že 89% investorů na jejich platformě dosahuje zhodnocení více, než 10% a 98,6% investorů dosáhlo pozitivního zhodnocení.

Pravda je však taková, že portál funguje pouze na Auto Invest a manuální možnost investování je velmi, velmi omezená. To jediné, co tak investor ovlivní je výše výnosů na základě různě zvolených strategií. Uživatelé na TrustPilot však uvádí, že konkrétní výsledky se od slibovaného zhodnocení velmi liší.

Hlavní důvod, proč zde nedoporučuji investovat je ztráta kontroly nad kapitálem. Portál se také zřejmě potýká s dalšími problémy, protože řada investorů své vklady postupně stahuje (v důsledku zavedení předchozích změn).

P2P lending – jak vybrat důvěryhodný portál?
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *