Mintos recenze – zkušenosti po 2 letech

Okolo P2P půjček je poslední dobou obrovský boom. V ČR se celý segment proslavil zejména díky Zonky, které je díky masivnímu marketingu nejvíce vidět a portál již disponuje více než 10 tisíci investory. Nicméně příležitostí je čím dál více. Prakticky nejoblíbenějším portálem v Evropě je Mintos, což je pobaltský portál, na kterém investuji téměř 2 roky. V dnešní recenzi bych se rád podělil o pár čísel a zkušeností.

Když jsem začínal, Mintos měl jen něco kolem 5 tisíc investorů a komunita v ČR byla velmi malá. Tržiště bylo v takovém stavu, jaký si většina lidí nedovede ani představit. Od té doby se toho hodně změnilo a portál se vyvinul v jednu z nejlepších (a možná i tu nejlepší) P2P platforem Evropy, která spojuje více než 40 tisíc investorů. A na primárním i sekundárním tržišti jsou desetitisíce úvěrů a další neustále přibývají.

Mintos zkušenosti – výsledky po 2 letech

Mé portfolio se v čase hodně proměňovalo s tím, jaká byla nabídka.

 • Na začátku byly populární hypotéky s nízkým LTV a vysokým výnosem.
 • Později přišlo Mogo s úvěry 13,5% p.a. a garancí vykoupení.
 • Potom tu byly krátkodobé úvěry s výnosy 14% p.a. a garancí.
 • Dnes je tržiště zase trochu jiné.

Rád jsem ve svých textech transparentní a v úvodu jsem slíbil čísla, nerad bych proto zklamal. Na Mintosu mám zainvestováno asi 70 000 Kč. V celém odvětví P2P lendingu asi 150 000 Kč. S výnosem 1% je pak měsíční výnos okolo 1500 Kč.

Dříve bylo nutné držet celý vklad v eurech. Dnes je naštěstí situace docela odlišná a já jsem se rozhodl pro eura a polské zloté. Na libry tu mám portály jako FundingSecure a Lendy. Velice rád bych na Mintosu investoval i na českém tržišti, ale tam není bohužel dostatek příležitostí. To je bohužel dlouhodobý stav, nabídka je příliš malá a poptávka příliš velká.

Mintos EUR
Mintos – výnos za červen 2017 – 19,77 EUR
Mintos – výnos za červen 2017 31,48 PLN

Jediné vrásky na čele mi dělá vývoj kurzů, které ukrajují z mých výnosů. Ale měnové riziko patří ke každému investování za hranicemi ČR.

Mintos a ochrana investora

Investor je před nesplácením dlužníků chráněn dvěma typy ochran.

 • LTV (loan to value) – LTV 50 znamená, že úvěr je například 1,5 mil. na hodnotu zastavované nemovitosti o hodnotě 3 mil.
 • Garance vykoupení – v případě nesplácení dlužníka bude po 60 dnech úvěr vykoupen. Jakkoliv zní garance jako 100% jistota, investoři by neměli podléhat dojmu bezpečí. Pořád hrozí úpadek nebankovní společnosti, která úvěr poskytla.

Osobně mám 80% portfolia v garanci vykoupení a k tomu držím přibližně 20% hypoték s nízkým LTV. Za celou dobu mého působení na Mintosu nedošlo ani jednou k situaci, kdy by úvěr s garancí nebyl vykoupen.

Jsou tu ale i další ochrany.

Skin in the game

Aby nebankovní společnosti nenabízely investorům samý odpad, musí se na každém úvěru sami podílet a to ve výši od 5 – 15%.

Sekundární trh

Podíly na úvěrech lze předčasně prodat na sekundárním trhu, kde je od nás mohou odkoupit další investoři – buď se slevou nebo za další poplatek. Sekundární trh umožňuje opustit držené pozice a stáhnout z portálu předčasně kapitál. Tržiště je však poslední dobou poměrně zahlcené a tedy ne příliš likvidní. Na druhou stranu, pořád tam lze za určitých podmínek prodat. Mintos také nedávno zrušil poplatek 1% na sekundárním trhu a platforma je zcela bez poplatků.

Sekundární trh však není ochrana před hlubším problémem. Když z Mintosu bude chtít polovina investorů odejít, jen málo z nich své portfolio z větší části vyprodá.

Diverzifikace

Žádný P2P portál (minimálně v Evropě) dnes neumožňuje lepší diverzifikaci, než Mintos. 8 různých typů půjček, spousta zemí, přes 25 různých nebankovních společností a 7 měn. Maximálně využijte diverzifikaci v rámci 1 portálu.

 • I přesto, že je diverzifikace skutečně pohádková, pořád se jedná o 1 portál a 1 segment P2P půjček. Jsou tu jiné portály a jiné typy investic. Myslete na to, než na Mintos zašlete celé své úspory.
 • Druhé upozornění je na měnu GEL. Ano má výnos 17% ročně, ale jedná se o vysoce volatilní měnu s pohyby o několik % denně. Není nic horšího, než nákupem a prodejem přijít o výnosy za 3 – 4 měsíce.

Získat bonus 1% k investici

Ze Zonky na Mintos?

Mé 2 roky zkušeností jsou stále velmi krátká doba na to, abych dělal nějaké závěry. Na druhou stranu jsem už zažil spousty změn. Téměř každá změna podmínek bývá k horšímu a spousta investorů pak přechází jinam.

V současné době panuje podobná atmosféra i na Zonky, kde došlo k výrazné změně poplatků. Naštvané reakce se dají očekávat, ale když občas čtu, co se odehrává na FB profilu Zonky, nahání mi to husí kůži.

 • „Jakmile Zonky zavede sekundární trh, prodám co mám a odcházím na Mintos.“

Tahle věta zavání nulovou diverzifikací. Mizivým povědomím o měnovém riziku a o rozdílech mezi Zonky a Mintosem vůbec. Ty rozdíly jsou mezi oběma portály jsou obrovské, tak pozor na to. Nejen, že úroky pro dlužníky jsou na úrovni i 1000% RPSN, ale vypovídá to i o dopadech potenciální finanční krize. Až to přijde, nikdo neví, co se stane. Investujte proto s rozvahou.

Bezúdržbové investování?

Pravděpodobně každý by rád vydělával peníze, zatím co spí, cestuje nebo se věnuje jiným věcem. A to je díky moderním technologiím docela dobře možné.

Mintos nabízí nástroj Auto Invest, který se bude řídit parametry investora a bude investovat jen do takových úvěrů, které předem označíte za vhodné. To šetří čas potřebný na správu portfolia. Parametrů pro Auto Invest je celá řada a jak už je obvyklé, tyto nástroje Mintos stále zdokonaluje. Během několika desítek minut si tak můžete vytvořit vlastní strategie a seznam příkazů, které budou investovat za vás.

Hodnocení uživatelů, důvěryhodnost

Mintos se těší velké oblibě investorů. Na nezávislém webu TrustPilot nasbíral hodnocení 9,0/10, čímž se suverénně zařadil mezi nejlepší platformy Evropy. Jen za posledních rok proběhlo tolik velkých i drobných inovací, že se takovému hodnocení vůbec nedivím.

 • Přeložení do češtiny, česká podpora.
 • Multi-měnové investování.
 • Více, než desítka nových společností.
 • Převod peněz na český účet Mintosu a následné využití směnárny. Případně lze využít službu TransferWise, pro levnější zasílání peněz do zahraničí.

Za portálem stojí tým zkušených lidí a komunikace z jejich strany směrem k investorům a dotazům je výborná.

Závěr a bonus 1% k investici

 

Mintos nabízí bonusový program pro nové investory. Registrací přes tlačítko níže tak můžete získat až +1% navíc ke každé investici do 90 dní. (Více informací k bonusu)

Získat bonus 1% k investici

Na Mintosu mám po 2 letech stále stejné zhodnocení, které mírně přesahuje 1% měsíčně. Konzistence výnosů po jednotlivých měsících je velmi dobrá a s portálem jsem více než spokojen.

Nemyslím si však, že investice do P2P půjček je pro každého. Předem je vždy nutné zvážit rizika, která jsou nevyhnutelně spojena s každou investicí. Vyhradit si tu a tam trochu času na správu investic a jednou za rok si umět poradit s daňovým přiznáním. Odměna ve formě větší nezávislosti však stojí za to.

Mintos recenze – zkušenosti po 2 letech
4.5 (90%) 2 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *