Finanční gramotnost lidsky

O finanční gramotnosti se hodně mluví. Spousta lidí je přesvědčena o tom, že nějaká forma nauky o penězích by měla být vyučována i na školách. Pokud však dojde na rozsah tohoto pojmu, každý jej chápe jen velmi nejasně. Schválně si zkuste najít definici nebo si udělejte nějaký ten test na idnesu.

Víte co je to RPSN?
Víte jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Z nějakého mě neznámého důvodu se finanční gramotnost orientuje pouze někam směrem k tomu vybrat si nejlevnější úvěr a moc nepřeplatit. Pokud takto většina národa o finanční gramotnosti smýšlí, pak se skutečně bojím doby, kdy tento předmět dorazí do škol. (zdroj obrázku – FreePik)

Co si představuji pod slovy finanční gramotnost?

Uvedu jednoduchý příklad.

V roce 2015 jsem přešel k menší bance bez poplatků. Díky spořícímu účtu a absenci poplatků se mi daří každý rok šetřit přes 3 tisíce korun. Celková časová investice? 1 hodina. Takto finanční gramotnost chápe většina lidí.

Teď trochu jiný příklad.

Tento rok se mi díky skvělé příležitosti povedlo sehnat letenku na Island za 4 tisíce korun. V letadle, kterým poletím budou bez pochyby lidé, kteří zaplatí 12 tisíc korun, jenom o tom ještě nevědí. Já jsem jedinou volbou ušetřil až 9 tisíc korun – to je trojnásobek roční úspory za spořící účet.

Volba letenek však podle většiny lidí do finanční gramotnosti nespadá. Přitom v obou případech jsem ušetřil peníze za věc, která plní identickou funkci. Vše jsem si musel předem naplánovat a chvilku o věci přemýšlet.

Finanční gramotnost tedy vnímám jako něco, co je spojeno s šetrností či hospodárností v každé životní situaci.

Proč jsem založil tento web?

Ten důvod je, že se chci na peníze a život podívat z trochu jiného pohledu, než se dívá většina lidí. V úvodu jsem zmínil pojem RPSN. Pokud víte, co roční procentuální sazba nákladů znamená, pak můžete v jistých případech ušetřit nemalé peníze.

Tento pojem je informace – jistá příležitost, jak z určité životní situace vytěžit maximum. Finančně gramotný je dle mého názoru ten, kdo zná podobných informací co nejvíce a kdo se jich nebojí využít.

Znalost pojmů je pouze startovní čára.

Kdyby můj táta šel k finančnímu poradci, dostal by 2 rady. Spořit si na důchod a pojistit se proti úrazu. Nejsou to špatné rady, ale dostává je většina populace.

Na druhou stranu. Jsou to přibližně 3 roky, co jsem objevil nástroj TransferWise, který umožňuje ušetřit část poplatků za zahraniční převody přes klasickou SEPA platbu. Při zaslání platby 30 tisíc korun lze ušetřit cca 3% z celkové transakce. Důvod proč to říkám je, že můj táta pracuje přes 8 let v Německu a díky minimální časové investici by za tu dobu mohl ušetřit něco ke 100 tisícům. Žádný poradce mu však nic takového neporadil, protože to jaksi nespadá do jeho kompetence.

Ničí mě, když vidím lidi nesmyslně utrácet a pak nesmyslně pracovat. Mnoho mých přátel si přijde na vysoce nadprůměrné platy, ale následně je utratí za věci pochybných hodnot. Radost? Tu mají tak týden.

Já osobně si myslím, že nejlepší peníze jsou ty, které nikdy nemusím vydělat a nejlepší čas je ten, který strávím s rodinou a poznáváním.

Finanční gramotnost lidsky
Ohodnotit příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *