Amway – moje negativní zkušenost

Tímto článkem bych rád popsal svou zkušenost ze studentských let. Je to věc, o které moc nemluvím, nicméně je to jedna z těch životních zkušeností, která mě velmi změnila. Nenechte se však zmást, změna přišla až s mým odchodem a negativní odezvou na tento způsob podnikání. Spoustu věcí jsem přehodnotil a dnes s hrdostí dělám prakticky všechno opačně. Tento článek bude povídání o lidech z Amway, kteří se zoufale snaží uspět, ale pravděpodobně se jim to nikdy nepodaří.

Pár dat: Do systému jsem vstoupil ve 20 letech a celá moje zkušenost trvala půl roku. Dnes mi pomalu táhne na 30 a tento článek ve mě zrál 8 let. Ještě, než se do mě pustí všichni ti Amway blázni, ne nevydělal jsem ani korunu, zato jsem si zničil vztahy s kamarády a rodinou.

Neúcta k běžnému zaměstnání

Neúcta je slabé slovo. Všude jsem slýchával posměšky na lidi, kteří si na své živobytí vydělávají zaměstnáním.

 • To chceš pracovat až do důchodu?
 • JOB = just over broke (úplně na mizině)
 • Jste průměrem 5 přátel – pokud to budou zaměstnanci s průměrnými příjmy, pak máte problém.

Na seminářích probíhalo takové to klasické: „Uvolněte se, zavřete oči. Představte si, že přijedete limuzínou do práce. Všem vašim kolegům, kteří vám nevěřili se vysmějete do obličeje. Šéfa pošlete do pr.. a okamžitě dáte výpověď.“

Systém vyzývá k tomu, aby lidé nebyli zaměstnanci, ale podnikateli. Je více sexy odpovědět na otázku „Co děláš?“ větou „Buduji svou obchodní síť, jsem podnikatel.“ Prostý fakt, že většina lidí svůj byznys dotuje právě zaměstnáním raději ponechejme stranou.

Já osobně nevidím důvod, proč by měla být práce špatná. Proč by měl být dobrý truhlář méněcenný? Protože nebuduje svou síť v Amway? Já bych to možná převrátil, myslím, že ten, kdo kritizuje práci, jen stěží vybuduje úspěšné podnikání. Možná, že spousta z lidí, kteří se snaží uspět v Amway se v běžném zaměstnání neosvědčila. A nakonec – poznal jsem spoustu lidí, co v byznysu setrvali dlouhé roky (klidně i 5 a více), aniž by vydělali jedinou korunu. Jen jestli on ten truhlář nakonec nemá více rozumu.

Amway a vzdělávací systém

Motivační knihy, nahrávky a přednášky jsou podle mě hodně nebezpečná věc. Já vím pouštím se na tenký led. Ale posuďte sami. Všechna ta motivace oslovuje široké spektrum lidí, kteří nevědí jak a v čem uspět. Je to líbivé a po přečtení první knihy se okamžitě dostavuje nutnost přečíst další. Dochází k zacyklení. Najednou máte plnou knihovnu balastu, který si dokonce vzájemně odporuje.

Po 10 knihách získáte pocit, že jste výjimeční, úžasní, všehoschopní. Ale na prvním projektu vám to nedá o mnoho víc šancí, než někomu, kdo nic nečetl. Ona totiž zkušenost je nepřenosná. Je potřeba se učit přímo na konkrétním projektu. A pak každý snadno pozná, že přečíst si „Nikdy se nevzdávej“ a skutečně to 10 let dělat je obrovský rozdíl.

Amway má materiálů tuny. Lidi si na seminářích pravidelně dobíjejí baterky, ale praktických informací je velmi málo. Práce je přitom jednoduchá.

 • Domluvit si schůzku.
 • Přesvědčit klienta.
 • Opakovat, dokud se nedostaví žádoucí efekt.

Povězte ale, kdo to opravdu dělá? Není nakonec ono jednodušší si vzít oblek s odznáčky a ukázat se na semináři?

Tady je druhá lekce, kterou jsem dostal – vykašlat se na motivační knihy. Důležité je doopravdy si najít čas na to, co je potřeba udělat. Nikdy nemá smysl věci odkládat – ani snadnější prací. Teprve po nějaké té dřině v oboru, který člověka baví, přichází chvíle pro to tvořit si vnitřní „mindset“ o kterém knihy tolik píší.

Nadměrné snění a statutární symboly

Stojíme před luxusním autobazarem kdesi na kraji Prahy. Spousta oveček se kolem mě předhání, které auto si zapíše na svou nástěnku cílů. Jednoduchý krizový plán pro tyhle situace je zvolit předmět, který se zdá být nejdražší. Vyhrál to totiž borec, který za uznalého pokyvování ostatních pronesl, že by si koupil všechna auta. Když došla řada na mě, dopustil jsem se politováníhodné chyby a ukázal na to nejlevnější se slovy: „Na jízdu z místa A do B by mi stačilo bohatě.“ Ještě teď vidím ty výrazy.

Spousta lidí měla takové ty motivační nástěnky. Viděl jsem jednu, kde byly stovky hmotných cílů a majitelka neustále dopisovala další a další. A že se s těmi brilianty moc nekrotila. Amway pak bylo to „něco“, co stačilo dělat, aby se sny staly skutečností. Amway nazývala cestou po přímce – nebylo efektivnějšího způsobu, jak svých přání dosáhnout.

Buďme však realisté, v systému nebylo mnoho oveček, které si vydělaly na vstupní náklady. Tato studie z Británie uvádí, že na vstupní náklady si ze 33 tisíc lidí vydělalo pouze 90 (slovy devadesát lidí – to jsou necelá 3 promile!). Já si ale pamatuji, že všichni chodili v obleku s úsměvem a odznáčky na prsou, jako kdyby byli za vodou. Možná, že je to v ČR jiné.

Status quo – tohle je nejlepší cesta k úspěchu!

Spousta lidí z Amway byla posedlá myšlenkou naverbovat do své větve nějakého podnikatele. Věřili, že našli svatý grál podnikání a že právě teď a tady mají neopakovatelnou příležitost něco změnit. Nic lepšího není a ten podnikatel to musí pochopit, nastoupit pod ně a vydělat jim miliony. Tahle myšlenka prostě vychází z neznalosti fungování světa.

Každý z nás se narodil jindy a jinde. Musel projít různými životními testy a každý si vybudoval svou unikátní sadu dovedností, která je základem pro to něco zcela konkrétního změnit a v něčem vyniknout. Ovečky, ne vždy musí jít o Amway, už to pochopte. A ne vždy jsou peníze cílem.

Amway je prefabrikovaný byznys na sny z rozmaru. Často, když jsem se na něco ptal, dostal jsem odpověď: „ Protože se to tak dělá, všichni to tak dělají.“ Takže tu máme tisíce identických konkurentů, kteří mají stejné vzdělání a metody. Takhle se ale podnikání nedělá. Nebo snad lze objektivně prorazit? Nemá snad být podnikání založeno na unikátních přidaných hodnotách?

Dnes se věci snažím dělat jinak už jen z principu. Dát do nich něco svého a vybudovat je na svých myšlenkách. Vše se pak dělá lépe. V momentě, kdy potkám někoho, kdo dělá něco stejně, okamžitě přemýšlím, jak se ještě více odlišit.

Amway mění lidi

Nechci nikoho obviňovat a tak to vezmu raději z osobní roviny. I já jsem byl svého času celkem debil. Zhoršil jsem si vztahy s rodinou, naučil jsem se závisti a všechno jsem viděl pouze v číslech.

Srovnání s realitou postupně vykrystalizovalo v můj odchod a prakticky všechny ovečky se mnou přerušily styky. Stal jsem se znovu běžným člověkem.

Poučení je jednoduché. Nemyslím si, že je třeba se v rámci úspěchu měnit. Ještě k tomu podle knížek nebo podle ostatních. Není třeba ze sebe dělat kopii někoho jiného. Karty byly rozdány a je třeba hrát s tím, co je na ruce.

Závěr

Od té doby si více hledím svého. Spousty věcí jsem přehodnotil. Už si nemyslím, že bohatství znamená mít vilu za 20 milionů. Člověk si často vystačí s tím co má. Důležitější je čas. Na mnoho lidí v podobných institucích bývá vyvíjen tlak, aby se měnili. Nevím, proč je to tak populární se v rámci přípravy na úspěch měnit podle jiných knih a osobností. Naopak si myslím, že osobnost člověka může být v jistých situacích konkurenční výhodou a je dobré ji dále samovolně rozvíjet. I problémy se tak nějak lépe řeší, když si je člověk ohne a přizpůsobí svým vlastnostem.

I když uběhlo už 8 let, nedávno si mě vyhlédla jedna duše z Amway, která mě zkoušela naverbovat. Podlehl jsem zvědavosti, možná už se toho hodně změnilo (říkal jsem si). Tenhle člověk (prý vydělává 60 tisíc měsíčně) na stůl hodil smlouvu se slovy:

„Tak, podepisuj, frajere!“

Vážně to takhle řekl.

V tu dobu jsem pochopil, že se nezměnilo vůbec nic a dál si hledím svého.

komentářů 56

 1. Děkuji za článek, moje maminka se v Amway teď našla a přesně odpovídá profilu klasické ovečky. Hledám způsob jak ji z toho kolotoče seminářů pomoci, ale není to snadné. Máte nějakou radu jak otevřít oči? Co pomohlo Vám uvědomit si, že už v tom nechcete pokračovat?

  1. Hezký den, to je velmi těžká otázka. Každý člověk je totiž na seminářích nabádán, aby se nenechal strhnout zpět svým nejbližším okolím – kamarády, rodinou. Lidé z Amway pak mohou být velmi útoční proti jakékoliv negativní zmínce. Nicméně jen málokdo má rád práci, která za tím stojí – shánění lidí do vlastní pyramidy není nic oduševňujícího. Lidé se zpravidla zamilují do motivace a iluze zbohatnutí.

   Proti tomu je těžký boj a přeji proto mnoho trpělivosti. U mě k odchodu došlo, když jsem si uvědomil, že za půl roku nemám jediný hmatatelný výsledek. Mám pošramocené vztahy s rodinou a lidi ke kterým jsem vzhlížel se mi už nezdáli tak skvělí. A samozřejmě tu bylo značné množství utracených peněz. Zkrátka postupné vystřízlivění.

   Osobně bych však apeloval na dobré stránky vaší maminky. Ať dělá to co má ráda (šití, vazbu květin…) a pořídí si živnostenský list. Ať je raději sama sebou, než jednou z 10 tisíc kopií. V každém případě, hodně štěstí.

   1. Musím souhlasit, mě z toho pomohla práce která mě baví a v té době jsem měla živnost. V něčem mi knihy pomohly, ale to je všechno. Děkuji vám Lukaši za hezký članek, který muže lidem pomoci.

  2. Dobrý argumenty a přesvědčit jí? 🙂
   Ale snadný to nebude určitě 🙂
   Jsou dvě možnosti.
   Buď si nabije hubu a nebo si uvědomí, že si hubu nabije 😉
   Otázka je… bude to zítra? Za rok?

 2. Dobrý den,
  omlouvám se, ale možná budete mít chuť mě zlynčovat.

  S Amway jsem se setkala před třemi roky a z mého prvního semináře jsem si odnesla poznatek, že se jedná o velký, růžový, nadýchaný americký sen, který u nás nemůže fungovat. Ale člověk, který mě na ten seminář pozval byl velmi sympatický, rozuměli jsme si a tak jsem si řekla, že to stojí za prozkoumání. Po třech letech jsem spoustu věcí poznala a pochopila.

  V naší skupině (nemůžu říct, jak je to jinde) se propaguje myšlenka: dělej to, co chceš, co tě naplňuje a přináší ti radost. Jestli to nenajdeš v Amway, tak ti přeji hodně štěstí. Každý je jiný a Amway nemusí být pro tebe.

  Všechno je na základě dobrovolnosti. Jestli chceš jít na seminář, tak tady máš lístek. Jestli si chceš koupit knížky nebo CD, to záleží jenom na tobě. Kupuj si ty výrobky, které chceš a které ti vyhovují. Nikdo nic nekontroluje, nikdo nemá za nic žádný postih.

  Knihy, které jsou v prodeji na seminářích, se dají většinou koupit i v běžném knihkupectví (za srovnatelnou cenu) a jsou autoři, které jsem si prostě oblíbila a jejich knihy si kupuji i když nejsou v systému.

  Do systému jsem vložila pouze peníze za registraci (asi 720 Kč). Knížky a CD beru jako investici do svého dalšího vzdělávání a růstu. Myslím si, že člověk by se měl neustále snažit zlepšovat. Ať už v porozumění jiným lidem, ve snaze lépe s lidmi vycházet i v poznávání svých vlastních možností. Výrobky si kupuji, protože mi vyhovují a prášek na praní, či prostředek na mytí nádobí bych stejně musela koupit. Tady mi vyhovuje kvalita i cena.

  Setkala jse se s lidmi, které mám ráda, vážím si jich a stali se mými přáteli. Každý z nich má ještě jiný zdoj příjmů. Ať už ze zaměstnání, nebo z živnost a Amway berou jako možnost vybudovat si pasivní příjem do budoucna.

  Dospěla jsem k závěru, že Amway skutečně je továrna na sny, které zdaleka nemusí být materiální. Mně se jeden naprosto nemateriální právě plní.

  Rodina to zpočátku snášela špatně, ale časem zjistila, že mi nenarostli rohy a ani nezvoním u každých dveří. Ocenila ale to, že jsem mnohem vstřícnější, tolerantnější a veselejší.

  Lidé jsou různí. V Amway i mimo ni. A mě mrzí, když jsme házeni do jednoho pytle.

  Přeji vám hodně štěstí a úspěchů v tom, co právě děláte.

  1. Hezký den Blanko,

   mockrát děkuji za rozsáhlý a podnětný komentář. Mé zkušenosti byly zcela protikladné s tím co píšete a pokud jste součástí takto osvícené skupiny, pak nemohu jinak, než pogratulovat a popřát mnoho úspěchů. Lynčovat nikoho za osobní názor přeci ani nemohu ;).

   A s tím házením do jednoho pytle máte trochu pravdu. Bohužel však pro mnoho slušných lidí z Amway jsou ty negativní případy přeci jen o trochu více vidět. Ale o to více příležitostí zase máte vybudovat vlastním podnikání na dobrém jménu.

  2. Amway je podvodná sekta a svým obětem vymývá mozek. Okrádá je o prachy – za pravidelné měsíční semináře, za tzv. Openy, za motivační knihy a cd, za každoroční obnovování poplatku za možnost kupovat si těžce předražené a nekvalitní výrobky.
   Bohužel, v jejich sítích uvízl můj syn a jeho žena. Pravidelná masáž na seminářích, kecy na Openech a manipulace pomocí tzv. vzdělávacích materiálů mému synovi změnila povahu. Z obětavého a nezištného člověka je vypočítavý sobec.
   Za skoro dvacet let jeho angažmá v Amway se ani on, ani jeho žena nedopracovali žádných výdělků, naopak vrazili do výrobků a aktivit kolem Amway spoustu peněz.
   Vrcholem bylo, když zmasírovaní propagandou lídrů tohoto spolku zakoupili za třicet tisíc filtr na vodu, vystrašení smyšlenkami o závadnosti vody z vodovodního řádu.
   Párkrát jsem se zúčastnila semináře Amway-chtěla jsem si udělat sama obrázek a neodsoudit něco bez toho, abych to poznala. A musím konstatovat, že jsem byla konsternována mírou manipulace, s jakou “přednášející” vymývali přitomným mozky. A ti jim tleskali a těšili se, jak nebudou muset chodit do práce a prachy jim jen potečou.
   Tekly-ale od nich do kapes pár fiškusům, co jim zblbli hlavy.

   1. Karolíno, to je mi líto.

    Když už se člověk změní a obětuje část dobré povahy kvůli podnikání, alespoň ten zisk by se měl dostavit. Je to drahá daň.
    Ale co na to říct 20 let je 20 let. Pokud někdo nedokáže během tak dlouhé doby generovat zisk, měl by se zamyslet nad tím, jestli to nedělá zbytečně.

    Bohužel sebereflexe je u řady lidí problém.

 3. Dobrý den. Spolupracuji s firmou Amway tři roky. Jsem ve větvi Yager-Rek-Lach-…
  Firma Amway je zodpovědná za výrobky a prodejní model, který se liší od „tradičního“ distrubučního modelu. Firma neorganizuje stimulační školení.
  Školení si organizují zástupci jednotlivých větví.
  Proč se dělá školení tohoto typu: Během prodejní historie MLM se zapojilo do sítí víc milionů distributorů. Nekteří skončili během krátké, nebo delší doby, nekteří zemřeli a někteří, po porušení pravidel, byli vyloučeni. Tak došlo k vyzkoušení obrovského množství způsobů jak dělat, nebo nedělat úspešný MLM systém. Osvědčil se systém vzdělávání typu přednášek, seminářů, audio nahrávek a knih. Kdo to dělal jinak, tak tomu dřív, nebo později skončila skupina. Takže interpretace tohoto vzdělávacího a propagačního systému je, jak jsem již psal na každé větvi, ale jsou hodně podobné. Někdy se najdou distributéři, kteří se snaží poměrně agresivním způsobem propagovat a kteří razí myšlenku, že kdo nejde s námi, jde proti nám (v 90-tych letech jsem to zažil). Momentálně jsem ve skupině, kde nemám nic povinné. Tak objednávám produkty, kdy je potřebuji já, nebo moje rodina, …
  Výukový systém mi neublížil, díky němu se mi v rodině zlepšili vztahy – musel jsem se začít měnit a uvědomit si, že jsem manželce nechtíc hodně psychicky ubližoval,…
  Spolupráci s firmou Amway mohu doporučit, výrobky jsou skutečně na úrovni a je na každém, zda se a nakolik, zapojí i do vzdělávacího a propagačního systému.
  Přeji všem hezké svátky.

  1. Ano, tohle zní všechno super. Jen mám pocit, že i když se bavíme o tomtéž, mé zážitky jsou úplně odlišné. Já byl celou dobu pod nátlakem každý měsíc nakupovat na vyšší obrat, byl jsem nucen chodit na přednášky kde lidé skákali po sedačkách a radovali se, nebo si představovali jak jednou budou bohatí. Byl jsem nucen chodit na společné schůzky, kde se telefonovalo novým ovečkám. A vůbec mi dělalo problém vyhradit si večer, kdy by mě nikdo nekontroloval, jestli na „svém“ byznysu makám.

   A pak jsem šel na schůzku s kamarádkou po letech, která byla v Amway už značný čas. Říkala, že je to skvělé, úžasné, ty lidi, ta energie, ty produkty, motivace… Když jsem se jí vzápětí zeptal, kolik vydělává, stydlivě odpověděla, že vůbec nic. Asi jinej gang (větev).

   1. A v jaké skupině jsi byl (smím-li se ptát a pokud to není tajné)? Protože má zkušenost je taková, že jsem nikdy nebyl nucen chodit na nějaké přednášky, ani mě nenutili dělat „povinně“ obrat.
    Co se týče „skákání“ na židlích – to jsem u amwayáku také neviděl. Viděl jsem to na školeních pana Kirše – ale o tom mi není známo, že by dělal Amway.

    1. Vali, rád bych odpověděl, ale už nevím. Je to 10 let, spoustu věcí jsem od té doby vypustil. Možná se to od té doby trochu posunulo, nebo je to vážně větev od větve jiné. Mě to hodně kazila moje spolužačka, která mě jmenovala. Každý den telefonát, kde jsem, že se skupinou kontaktujou po telefonu. Další den se představovaly produkty. Pak přednáška. Poslechl jsem si CD? Už máš svojí motivační nástěnku? Kolik si přivedl na seminář lidí? Dočetl jsi tu knihu, kterou jsem ti půjčila? Musím ji dát dalšímu… atd.

     Dělal jsem poměrně těžkou školu a neměl peníze nazbyt. Nákup sebemenší blbosti jsem si musel rozmyslet a práce, abych vše poplatil nepřicházela v úvahu. Tenhle nátlak tu byl každý den, skrz telefon i SMS nejen od mé spolužačky ale i od jejího nadřízeného. Stal se důvodem, proč jsem nechtěl zůstat uvnitř ani kvůli vzdělání a odešel jsem. Na židlích jsme v rámci přednášky jednou opravdu skákali. Ale častější byl nejrůznější motivace, roztleskávání, meditace a podobné ptákoviny. Asi to mělo donutit lidi makat.

     1. Tak to se asi týkalo nějaké „blbé“ větve/organizace. Já totiž (v rámci té organizace) nikdy skákání nezažil ani na mě nebyl praktikován jakýkoliv nátlak.

 4. Lukáši, nejsi zdaleka sám:

  http://amwey-business.cz/me-neblahe-zkusenosti-s-amway-video/

  V Amway se zkrátka nevydělává. Peníze má jen pár vysoce postavených tramwayáků, kteří do těch, které se jim povedlo ukecat, cpou produkty, knížky, školení, semináře horem spodem. A za vše si nechávají platit, to je pravá podstata toho byznysu.

  Nejlepší hláška z videa, vypněte mozek a napojte se na Romanův mozek – a nechte si vyluxovat účty…

  Vždyť ti pitomci pořád dokola opakují, jak můžete vydělávat víc, než ti nad vámi, jen se snažit. A pak se podíváte na tabulky nejvíce vydělávajících lidí v Amway a zjistíte, že jsou to bez výjimky důchodci, co to začali dělat v 70-80 minulého století letech a operují v desítkách zemí.

  1. Díky za komentář. Dle mého si také na náklady vydělá jen nízké procento lidí, ale nejde mi do hlavy, že ve spoustě diskusích se to hemží úspěšnými.

   Jinak si dovedu představit, že to někoho může bavit dělat, ale musí si to podnikání trošku personalizovat dle sebe a dát do toho něco svého, aby to mohlo fungovat. Přeci nemá smysl být jednou z 10000 kopií.

   1. Lukáš: To je proto, že lžou a jsou zblbnutí z těch motivačních školení. Na internetu můžete házet milionama sem a tam, důležitější je ale realita, např. daňové přiznání, a to vám nikdy žádný amwayák neukáže. Je to LOA, law of attraction – zákon přitažlivosti, který teď zhusta různí MLM rekrutéři používají. Jinými slovy taky „fake it till you make it“. Jde o to tvářit se a vypadat, že to šlape a funguje, přestože jste v tom ještě nic nevydělal, zkrátka přitahovat lidi na falešný dojem bohatství a luxusu. Pravda je daleko horší a Amwayáků, kteří mají opravdu slušný příjem, není ani 1 procento. Ten zbytek celou tu srandu platí a v rámci LOA si na milionáře jen hraje…:-) Dole to dobře rozebral Dušan z roční účetní závěrky. To jsou čísla, na která koukají skuteční podnikatelé. Ti, kteří si na podnikání jen hrají, koukají na fotky různých trubců, kteří se ideálně v Dubaji vyfotí u auta nějakého bohatého šejka s drsným pohledem, skoro jako by jim to auto patřilo. 🙂

    1. Hezky napsáno, jo asi to tak bude.

     Známý teď jel v něčem podobném. Fotky v Dubaii s Macbookem v ruce, tvářit se, že dělám důležitý telefon nebo jsem na důležité schůzce. A potom si tím vytapetoval web a tvářil se, že dělá byznys. O 2 roky později skončil hodně špatně.

   2. Dobrý den 😉 nechci tady psát nějaké dlouhé komentáře k firmě Amwy mám ale také skušenost moje sestra dělá taky Amway a od té doby co se tomu věnuje jsme si přestaly rozumět 😟😟 mrzí mě to protože jsme měli vždy pevný a dobrý vztah přijde mi to jako by byla v sektě či co 😟

 5. Pane Rozkydal Zakydal, předpokládám, že nepodnikáte, nikdy jste nepodnikal a ani nepracujete. Využíváte výhody sociálního státu. Protože Váš přístup tomu odpovídá. Hlavně aby ostatní na Vás odváděli daně.

  1. Ondro, z čeho tak soudíte? Jste jasnovidec? Jako aktivní „vlastník podnikání Amway“, bych být Vámi o daních vůbec nemluvil raději. Spousta vašich kolegů podniká bez živnostenského oprávnění. Dále firma Amway ČR+SR s.r.o. byla minimálně v celé minulé dekádě účetně v hluboké ztrátě, čili firma neplatila žádné daně. Prakticky se platilo jen DPH ze zboží, což platíte Vy a pak odvody několika málo zaměstnanců. Takhle Amway funguje všude po světě, zatímco VPA blábolí o úspěchu a milionech, jsou sdružení pod sročkem, které je většinou ve ztrátě, aby firma nezaplatila ani korunu navíc na daních. Není to tak dávno, co fin. správa v Rusku obsadila kvůli daním sídlo místní pobočky Amway, které kompletně prohledala, a pokud vím, tak něco podobného se nedávno odehrálo i ve Vietnamu. Takže být Vámi, o daních bych raději mlčel, aby se něco podobného nestalo i u nás. Určitě by Vám to body v sročku, pro které děláte provizně placeného ičaře, nepřineslo.

 6. Ahoj, já se dívám na výsledky
  Pracuju pro jednu banku na pozici Relationship manager, zkrátka rozvíjím vztahy s vip klienty.
  Můj plat v práci se řadí mezi ty nadprůměrné a podnikání amway, mám jako příjem vedlejší.
  Příjem z podnikání se pohybuje kolem 20k i když teď v květnu mi přišlo přes 50K díky nové kvalifikaci.Kompletní příjmy rodiny přesáhli v květnu 120K
  Díky těm knihám a znalostem jsem koupil nemovitost, která má nyní odhadní hodnotu o 700K vyšší oproti hypotéce.
  Prosím buďte tak hodní a podělte se o vaše výsledky 🙂 Ano dá to nějákou práci něco vybudovat, ale nedá se to srovnávat s riziky v klasickém podnikání, kdy si půjčíte od banky několik set tisíc, milionů a doufáte, že to nakonec vyjde.
  A pro ty mají zkušenost z neúspěchem? ČVUT dostuduje cca 10-20% lidí, znamená to teda, že ta škola nefunguje?
  Ano pokud jste spokojeni s tím kde jste nemusíte amway dělat, ale pokud vám je 25-30-35, máte auto na úvěr, bydlíte v podnájmu a koukáte v bance jako puci, když Vám řeknou :Prosím doložte vlastní zdroje pro hypotéku, tak je otázka se zamyslet , jestli je vaše cesta ok nebo ne:) amway je podnikání jako každý jiný…jedinej problém je, že když nic neuděláte, nic nemáte.Stejně je to v Realitách,Financích ale i když třeba děláte instalatéra.
  Ps: psáno na mobilu háčky čárky neřeším

  1. Ahoj. Já netvrdím, že Amway je špatný. Jen je to způsob podnikání, který mi hodně zkazili lidé. Navíc tehdy jsem byl v prváku na VŠ (shodou okolností právě ČVUT) a měl jsem trochu jiné starosti.

   Samozřejmě souhlasím s tím, že dá práci něco vybudovat. Znám to, jen můj vedlejší příjem netvoří Amway, ale jiné projekty, kterým věnuji svůj čas i peníze. S nulovými náklady a na vedlejšák se dá však dle mého názoru úspěšně začít spoustu typů podnikání v tom Amway není unikátní.

   Já si svou cestu zvolil, protože mi přišly postupy pevně dané a viděl jsem kolem sebe stovky unikátních lidí, kteří ze sebe dělali kopie, jenom proto, aby uspěli. Z tohoto důvodu jsem napsal, že spoustu věcí dělám jinak.. a že to kupodivu také lze.

  2. Už jsem si myslel,že se zde neobjeví ani jeden opravdu úspěšný amweják,ale Mirek nezklamal.Už ty výrazy 20K,50K,120K,koupil nemovitost které vzrostla hodnota o 700K, tady je vidět vypatlanost těchto lidí.Už i název jeho pracovního zařazení je zajímavý „Relationship manager pro VIP klienty“.Většina bank a i jiných institucí přímo zakazuje podnikání.A co daně,máš zaplacené nebo jakoby nepodnikáš?

  3. Mirku, teď už víme, jaké jsou vaše hrubé příjmy. To je fajn, nicméně taky by to chtělo pohovořit o nákladech. Pokud nejste nějaký UFO VPA, tak jistě děláte body. Dělat body znamená koupit zboží Amway za min. 5000,-, ideálně ale za 10 000,-. RH říká, že to je základní podmínka Amway businessu. Takže by bylo dobré doplnit i kolik tisíc měsíčně v tom utopíte a jak dlouho VPA jste. Je dost možné, že pokud jste hardcore, máte čistič vody, hrnce a další předražené Amway nesmysly, tak i s příjmy, které uvádíte, můžete být v reálu ve slušné ztrátě.

   Jinak za mě, můj byt se zhodnotil o 1 700 000,- a příbuznému, kterého jsem dokopal k hypo, se byt zhodnotil o 1 500 000,-. Kdy jste kupoval mimochodem? Asi někdy nedávno, nebo jen garsonku? 🙂

   VŠ jste asi nestudoval, že? Kdyby totiž ano, nejspíš by Vás to tam naučili a nemusel byste číst a platit za pseudovzdělávací brakovou literaturu.

 7. Ahoj li­di.. sa­mot­ne pro­duk­ty mo­hou byt fajn.. ale ty vzta­hy jsou pri­ser­ny a do oci bi­ji­ci.. je mi tech zou­fa­lich li­di li­to.. Sta­li se z nich ot­ro­ci sve­ho snu.. nej­vic ta­to spo­lec­nost vy­de­la­va pra­ve na zou­fa­lich li­di, kte­ri pla­ti za se­mi­na­re a za po­de­la­ny mo­ti­vac­ni cdc­ka.. plus vy­mej­var­na od AMO.. Byl jsem na po­dob­nych se­mi­na­rich.. vsech­no to jsou pla­cen­ny mluv­ci.. a zm*di.. mam svo­ji fir­mu.. a po­kud si mys­li­te, ze jste se vy­čle­ni­li z ra­dy.. tak jste na omy­lu, nejak se to od kon­venc­ni­ho pod­ni­ka­ni ne­li­si.. az na to, ze ja ni­ko­mu ne­vy­mej­vam mo­zeg a ne­ri­kam po­lo­prav­dy.. ote­vre­te oci.. kup­te si pas­tu.. kup­te si pra­ci pra­sek.. zred­te si ho tre­ba se svej­ma moc­ka­ma a pak to pij­te ja­ko li­mo­na­du a za­lej­vej­te s tim kyt­ky.. ale ne­de­lej­te ze se­be hlu­pa­ky.. pri­jde­te na to jed­nou sa­mi.. 🙂 pe­ac

 8. Dobrý den, Lukáši,
  jsem také bývalý Amweják, avšak pouze s tím rozdílem, že jsem tam nebyl půl roku ale cca 8 let. Souhlasím s 90 % Vámi uvedených zkušeností a faktů. Mám pocit, že jste byl ve stejné organizaci jako já.
  Vstoupil jsem celý poblázněný, jak budu strašně bohatý. Tenkrát mi bylo asi 21-22, tak nějak. Dělal jsem to asi 8 let, dohrabal se na tabulce dost daleko, a přesto jsem svůj byznys stále dotoval…Resp. všechny vydělané peníze jsem poslal zpátky do telefonů benzínu a tak. Dokonce jsem nějaké peníze zdědil a jasně že jsem je tam taky šoupnul….Tenkrát náš nejvyšší, de facto nařídil, že na dovolené se jezdit nemá, protože teď je nejlepší doba ukazovat plány, takže jsem v létě vysvětloval jak je super dělat tenhle obchod a tak to bylo každé léto….
  Bylo v povědomí, že ten kdo nevstoupí tak je kretén a blbec a s takovými lidmi není dobré se stýkat. Naštěstí jsem svoje kamarády, kteří se nezaregistrovali, neposlal k šípku a po letech jsem se k nim vrátil.
  Výsledek:
  Odešel jsem tak trochu jako spráskaný pes.
  Naučil jsem se celkem slušně mluvit, přesvědčovat, manipulovat a získal další zkušenosti.
  Cena:
  Osm let života uteklo ani nevím jak…….
  Pokud počítám dědictví, které jsem tam poslal a peníze, které jsem mohl z výplaty šetřit a nedávat do „podnikání“ tak to stálo více než 500.000,- Kč (půl milionu).
  Ohledně Vašeho čláku a faktů, které jsem zjistil:
  Studie z VB uvádí, že na vstupní náklady si ze 33 tisíc lidí vydělalo pouze 90 (slovy devadesát lidí – to jsou necelá 3 promile!). Já si ale pamatuji, že všichni chodili v obleku s úsměvem a odznáčky na prsou, jako kdyby byli za vodou. Možná, že je to v ČR jiné.
  Zjistil jsem, že ve výřoční zprávě Amway z roku 2017 je uvedeno:
  1) obrat v ČR a SR dohromady byl 477.000.000,- Kč
  2) v současné době je registrováno 37 600 osob.
  Tj. měsíční obrat na jednoho člena je: 1.057 Kč
  Tedy na 21 % (obrat 400.000,- Kč) budete potřebovat 378 lidí ve Vašem týmu!
  Dle stránek amwa-fakta.cz je průměrný příjem na této úrovni 41.337,- Kč.

  Když 100 lidí si koupí registraci do amway, tak ani jeden se tím neuživí. Tj. každý třístýsedmdesátýosmý bude vydělávat 41.337,- Kč a bude mít tak nějak fungující vedlejšák…

  Tj. dle výzkumu z VB:
  Na vstupní náklady si ze 33 tisíc lidí vydělalo pouze 90 (slovy devadesát ). Tedy každý 366.

  Dle propočtů a vyroční zprávy v ČR a SR potřebujete 378 lidí aby jste vydělávali 41.337,- Kč hrubého. Samozřejmě potom z toho zaplatíte sociální, zdravotní, daň, benzín, semináře ……..

  Neznám jakákoliv fakta z výzkumu z VB, ovšem podobnost z výše uvedeného je dost zarážející……..

  1. Dušane, díky za skvělý komentář. 8 let v Amway je hodně. Na druhou stranu, myslím, že je to zkušenost, která se počítá a na kterou můžete v životě navázat. V tom přeji hodně štěstí.

   Jojo, nejezdit na dovolené a o Vánocích na semináře a nakoupit dárky z katalogu. „Je super že tu jste, protože je vidět, že svůj byznys berete vážně a zodpovědně. Pokračujte a budete bohatí!“ Bohužel, na svůj plat si tehdy vydělalo jen několik lidí z celé přednáškové haly. Přes 350 lidí pod sebou je strašně hodně, když započítáme ještě nějakou fluktuaci a to, že hodně z nich to po 2 letech vzdá…

 9. Krásný článek, to mi připomíná, když mě takhle naverbovali do finančního poradenství. Na seminářích používali prázdná slova a jen chtěli vzbudit v posluchačích obdiv ke zkušenějším nadřízeným. Naštěstí jsem si tam udělal pár kamarádek, které mi vysvětlili, jak to vlastně doopravdy funguje a začali jsme hromadně podávat výpovědi (má netrvala ani ne týden po podepsání smlouvy 😀 ).
  Tenhle článek by si mělo přečíst více lidí.
  Díky

  1. Díky. Bráchu taky zkoušeli verbovat a myslím, že dokonce odešel ještě ten samý den :-). Holt, každý si tím musí projít sám.

 10. Nechapem co stale mate negativne reci na amway.Je to firma ako kazda.Ak sa Vam nepaci tak robte to co robite,kupujte tam kde kupujete, a nerieste firmu.Tak si zalozte svoju firmu a mate pokoj.Uvidite aky budete uspesny a kolkych budete vy ludi otravovat vasou sluzbou alebo vyrobkami.Za neuspech nemoze firma.Ked neviete vysvetlit a predat vyrobky ako chcete byt uspesny.Niekto sa obchodnik narodi, a niekto sa obchodnikom musi stat…Spoznajte pravdu a pravda Vas oslobodi…..

  1. Já zas nechápu, proč spousta lidí má tendenci Amway obhajovat, když vidí lehce negativní komentář. Je to firma jako každá jiná, takže si můžu dovolit svůj názor, když se mi něco nelíbí. Stejně tak vy sem nemusíte psát, je to vaše svobodná volba a mohl jste to úplně přejít.

   Však vlastní podnikání mám, založené na svých hodnotách. Jinak bych si nikdy nedovolil napsat, co jsem napsal. A tvrdím, že každé podnikání nebo práce jde líp, když je člověk autentický v tom co dělá. Toť vše.

  2. MajoMajo: Je jasné, že některým členům Amway vadí, že žijeme ve svobodné zemi, kde každý jedinec může mít názor a může jej i sdělovat ostatním. Zkuste se s tím smířit, i když chápu, že Vám to asi totalitní a sektářské Amway vidění světa neumožňuje.

   Za neúspěch svých živnostníků na IČO právě dost často může firma, pro kterou pracují. Když někomu nabídnete zubní pastu za cenu přes 200,-, která navíc ještě obsahuje umělá barviva, nemůžete se divit, že si většina zákazníků raději koupí za 30-40,- kvalitnější výrobek v samoobsluze nebo drogerii. Firma Amway vás diskvalifikuje hned na startu nehoráznými cenami a často i kvalitou zboží. O organických výrobcích nelze v žádném případě mluvit. Parabeny, kyselina citronová i barviva z uhelného dehtu jsou vše chemicky vyráběné přísady, takže přírodní výrobky od Amway opravdu být nemohou, když toto všechno obsahují.

   Obchodníkem asi myslíte člověka, který dokáže prodat i zimní kabát na poušti. Ano, takoví lidé dokáží opravdu prodat cokoliv, ale tady je důležité, jak vy říkáte, poznat pravdu. A pravda je taková, že zimní kabát na poušti, stejně jako Amway výrobky, nikdo nepotřebuje. Já bych měl opravdu velký morální problém toto někomu nabízet a může za to firma Amway. Tím, že výrobky jsou nehorázně předražené vás jako prodejce diskvalifikuje tato firma hned na startu. Přemýšlela jste někdy, že byste zkusila nabízet naopak výrobky levnější, než jsou v obchodech? Nejlepší pro prodejce je nabízet zboží, které se „prodává samo“. Představte si, že v dnešní konkurenci na bankovním trhu, když většina bank už vede účty zdarma, tak začnete nabízet účet s měsíčním poplatkem třeba 499,-. Jak úspěšná si myslíte, že budete? A s firmou Amway je to to samé.

 11. No, nějak bych to uvedl na pravou míru. Amway podnikání je záležitostí lidí, což znamená, že každý je jiný. To, že někdo praktikuje neférové praktiky jako jsou nátlaky, manipulace, obtěžování atd… je jeho chybou a ne chybou systému. Vzdělání a motivační semináře jsou dobrovolné a nikdo vás tam nenutí chodit nebo si to kupovat. Název je motivační seminář, kde se baví o motivaci a předvádění úspěchu. To, že někdo si to bere jako manipulaci nebo sektu je k smíchu. V minulsoti firma Amway fungovala spíše na přímem prodeji (nebo podomním), a proto s tím má mnoho lidí špatnou zkušenost. V dněšní době funguje především na osobní spotřebě. Další věc, nikdo vás nemůže nutit k osobnímu obratu.Celosvětový obrat firmy Amway je v eámci síťového marketignu naa 1. místě, takže to asi o něčem mluví. Některé výrobky nejsou nejlevnější, ale musíte brát v úvahu i dopravu u výrobků vyrobených v USA nebo Nizozemí. a když si rozpočítáte výrobky na dávky, tak vyjdou levněji. Systém odměn je výborný a spravedlivý, jelikož každý může dosáhnout úspěchu. To, že si někteří myslí jak za 2 měsíce zbohatnou bez práce, tak to se pletou. Na druhou stranu pokud vám tohle někdo navykládá, tak je to chyba jedince a ne firmy Amway, takže když už tak odsuzujte jedince a ne firmu Amway, protože firma Amway nemá s tímto nic společného, pouze chyba jedince, který nedodržel kodex, protože si ho nejspíše ani nepřečetl. Systém firmy Amway nemá nic společného s pyramidovým systémem (Ponziho schéma). Každý smlouvu podepisoval dobrovolně a měl počítat s systémem síťového marketingu, který je spravedlivý a funkční.

  1. Marku díky za komentář. Nicméně nemohu zcela souhlasit.

   – Pokud někdo jedná neférově, téměř vždy má na tom systém svůj podíl. Lidé se chovají v závislosti na systému, uvnitř kterého fungují – tento fakt dokázalo mnoho behaviorálních ekonomů.
   – Pokud v Amway mluvíme o manipulaci, tak to k smíchu vůbec není. Naopak jsou to opět reálné praktiky – jeden příklad za všechny: 3x mě někdo zval na schůzku a nikdy mi neřekl, že se jedná o Amway, musel jsem se několikrát na tvrdo zeptat. To je zatajování faktů, tedy manipulace.
   – Nikdo nemůže nikoho nutit. Přesto se to děje a většinou právě formou manipulace a citového vydírání – „musíš tam být, všichni tam jsou“. A co teprve zvýšení obratu před Vánocemi.
   – Problém ceny výrobků není doprava. Mockrát se všude opakuje, že jsou to koncentráty. Problém ceny výrobků je, že musí obsahovat provizi každého mezičlánku, aby se nakrmila celá síť.
   – Systém je spravedlivý, nejedná se o Ponzi. Přesto si myslím, že uspět je velmi obtížné – viz výzkumy.

  2. Marku, narozdíl od Lukáše nemohu souhlasit vůbec. Ty neférové praktiky se dějí v Amway všude na světě. Proč firma tedy nevyhodí ty, kteří takto prokazatelně fungují? Třeba jednoho českého diamanta, který prokazatelně na nahrávkách tvrdí, že nováček musí dělat body a pravidelně odebírat zboží? Pokud by byla firma fér, tenhle člověk měl už dávno vyletět jako namydlený blesk: https://www.dailymotion.com/video/x16oraz

   Třeba v Číně jsou známé a zdokumentované případy, kdy prominentní diamanti radili lidem, aby zastavili svůj dům a za všechny peníze nakoupili Amway zboží. Prý tak na sebe vytvoří tlak a budou motivovaní. Výsledkem je, že ti lidé přišli o všechno a ti diamanti, kteří jim to doporučili jsou v Amway dál : https://www.nytimes.com/2018/01/08/business/amway-china.html

   Nedá se to svést na „všechno je o lidech“, když proti těmto praktikám sama firma nic nedělá, je zkrátka také odpovědná.

   To, že to v dnešní době funguje na „osobní spotřebě“ je právě velký problém poukazující na produktovou pyramidovou hru. V USA se odhaduje, že mimo síť se prodá jen do 15% zboží. To znamená, že se neuživíte prodejem, ale každý nováček musí hledat další samospotřebitele pod sebe. Do nekonečna. Tedy z nákupů nových naivků se vyplácí odměny těm, kteří jsou v tom déle a kdo si nevybuduje dostatečně velkou pyramidku pod sebou, nikdy v tom nemůže nic vydělat. Tento systém taky favorizuje ty, co jsou v tom nejdéle. Třeba nedávno zesnulého Dextera Yagera, jehož síť teď přebírají synové. Nikdo ho nemůže předběhnout, protože všichni jsou pod ním. Navždy. Stačí se podívat na statistiku 10 lidí, kteří v Amway vydělávají nejvíce. Do jednoho jsou to důchodci a do jednoho jsou v tom 40-50 let. Tedy na začátku vybudovali síť a jsou na jejím vrchu, zatímco spodek se neustále doplňuje zástupy nových naivků, kteří půl roku dělají body, prodělají balík peněz a pak s tím seknou. A takhle to jde pořád dokola a dokola.

   Celosvětový obrat firmy posledních pár let razantně klesá, Amway už je o skoro 30% menší, než před 5 lety. To také o něčem mluví. O čem? O tom, že stále víc a víc lidí si nenechá kakat na hlavu a svoje otřesné příběhy z Amway zveřejňují:

   https://www.youtube.com/watch?v=h1dhKFPl934

   https://www.youtube.com/watch?v=sEytTYz5cac&t=1s

   Objevuje se toho čím dál tím víc a jméno Amway asi brzy nebude stačit zatajit jen na první schůzce, ale ideálně tak celý první rok nováčka v byznysu. 🙂

   Ano, firma Amway není Ponziho schéma, je to totiž pyramidová hra založená na produktu (product based pyramid scheme). V USA v 60. a 70. letech ukončil soud činnost mnoha takovým firmám. Pak ale přišel soud s firmou Amway a firma Amway soud sice nevyhrála, ale musela zaplatit jen pokuty, bohužel ale nebyla ukončena. A to díky politické korupci. Prezidentem v té době byl Gerald Ford – republikán z Michiganu (tam sídlí Amway), kterému De Vosové a Van Andelové naposílali miliony dolarů na kampaň. Také se s prezidentem Fordem minimálně jednou sešli v průběhu onoho soudu. A státnímu zástupci, který chtěl firmu ukončit, pak soud narozdíl od všech předchozích případů nepřipustil nejdůležitější důkazy o saturaci trhu, na základě kterých byly odsouzeny k ukončení činnosti všechny MLM firmy předtím. V USA se o tom ví a mluví se o tom, jako třeba v tomto podcastu:

   https://www.stitcher.com/podcast/stitcher/the-dream/e/56941786

   Bohužel toto špatné soudní rozhodnutí doslova otevřelo stavidla pro množství podvodníčků, kteří po stovkách začali zakládat MLM a tvrdili, ale vždyť jsme jako Amway.

   Ale tak už to asi v USA funguje. Dnes je Betsy De Vos ministr školství a jedna z prvních otázek při „grilování“ před nástupem do funkce byla, jestli její rodina přispěla republikánům přes 200 milionů dolarů. Betsy řekla, že ano. Přitom je pro tuto roli naprosto nekvalifikovaná a to až tak, že v USA je hnutí, které jí chce nahradit černošským hráčem basketbalu. Taky ví o školství prd, ale i tak by byl pro tuto roli prý více kvalifikovaný, než Betsy De Vos. 🙂

 12. Je vše zajímavé co se zde píše. Já v tom nejsem… Má partnerka do toho pomalu vstupuje a je to úplně přesně jak se píše. XXX knížek četla a o víkendu CD. Furt jezdí za človíčkem, který ji zasvěcuje. Spolu jsme jen večer a ne po praci, jak kdysi. Pokoušela se mi to vysvětlit, ale furt nikde nevidím z čeho se má jako vydělat… A je úplně nesmyslně zaslepená, jak ji to táhne za výdělkem. Že budou časem korunky bez prace. Dělám v jedné firmě 15 let. Řeším zakázky,nákup,prodej, náklady…možné nebezpečí… A tady z toho jsem opravdu zmatený. Ty semináře vidím, že se bude ukazovat jste dobří a co vše dokážeme… Věřím, že se tam něco nového člověk doví. Každý v obleku, šatech, ale to oblečení jsem si koupil za své… A jestli vůbec koupim další za jejich… Ijá jsem jí říkal, že nevím co u nich může stát pasta, ale 200 za ni dávat nebudu. To si raději koupím za 30 v Lidlu. A vidím to tak, že někdo hodně na vrcholu z toho má kačky. Když to vidím výše jsem z toho nešťastný.

  1. Upřímně přeji, ať se vše vyřeší. Když Amway dělá jen jeden z partnerů, je to pro vztah docela těžká zkouška.

  2. Ahoj Mirku, asi to chce jednat hned, protože čím déle se s nimi bude scházet, tím víc ji přesvědčí, že ty jsi ten špatný, kdo jí brání v úspěchu a když začneš jednat později a přesvědčovat ji, že je to blbost, tak ona už na to od nich bude připravená a tvou aktivitou vlastně potvrdíš to, co jí říkali Amwayáci. Je to velice těžké, oni mají neskutečně propracovaný systém polopravd a protiargumentů, které jsou sice při bližším prozkoumání zcela nesmyslné, ale vedou k tomu, že méně odolný jedinec nad tím přestane přemýšlet a těm ptákovinám podlehne. Čím se živí tvá partnerka? Pokud dělá třeba účetnictví nebo rozumí trošku číslům, stačí se podívat na obchodní rejstřík. Je směšné, když asi okolo 30 000 lidí – VPA a registovaných zákazníků, udělá za rok obrat ani ne půl miliardy. Jen pro představu, Škoda auto udělá s 30 000 zaměstnanci ročně přes 407 miliard obratu, tedy skoro 900krát tolik, co Amway. Z toho pak samozřejmě plyne, že naprostá většina lidí v Amway prodělává. Jinak to zkrátka nejde, protože v tom systému nejsou peníze, aby si všichni slušně vydělali. Stejně je ale svým způsobem obdivuji – přesvědčit desítky tisíc lidí až tak, že prodělávají a ještě zadarmo do toho nesmyslu lákají další, to je opravdu neuvěřitelné.

 13. Většina komentářů co tady čtu nemá žádnou hodnotu. Je zbytečné vydávat energií vysvětlováním, jak je podnikání s Amway dobré nebo špatné. Je to jako nástroj buď ho umíte používat nebo ne, buď jste s těmi správnými lidmi nebo ne, buď máte selský rozum nebo ne, buď umíte správně chápat souvislosti nebo ne.

  1. Lze to tak chápat, ale pro každého mohou mít problémy a správné názory jinou podobu. Já osobně se snažím mít v sobě kousek empatie a když už si čtenář dá práci s komentářem, rád si dám práci s odpovědí. Je to to nejmenší, co mohu udělat.

  2. Omyl Jardo, tvůj komentář nemá žádnou hodnotu. Je totiž zcela nesmyslný. Efektivita a účinnost každého nástroje se dá měřit. Třeba bagr je mnohokrát výkonnější, než dělník s krumpáčem. Stejně tak se dá jednoduše nakouknout do obchodního rejstříku a zjistit, jak na tom která firma je. Navíc je to základ každého partnerství v podnikání. Paradox pak je, že do výnosného podnikání vás nikdo nepozve. Proč by to dělal, když mu to vynáší, proč by se dělil? Do podnikání, kde téměř všichni prodělávají, tě naopak bude zvát každý, bude blouznit o milionářích a podobné nesmysly, ale pravým cílem je jen a pouze to, aby ses zařadil pod něj a dělal mu body. Ve skutečném podnikání se spíš častěji společníci rozcházejí, protože jde o skutečné miliony, ne jen o ty z nástěnek a dream boardů. A když jeden ví, že má nad druhým navrch, tak je pro něj lepší společníka vyplatit a nechat jít, než se s ním dělit. Ale asi je to jako házet hrách na zeď, tento komentář totiž pochopí jen skuteční podnikatelé, ne ti z MLM, kteří si na podnikání jen hrají, často dokonce bez živnostenského listu.

 14. Ďakujem Lukášovi za tento článok. Akurát nedávno som bol na stretnutí s jednou Amway dievčinou. Neveril som jej ani slovo keďže to nie je moje prvé a ani posledné (bohužiaľ) stretnutie s niekým z MLM. Len sa divím, že tých firiem je tu ako húb po daždi. Zaujímavé je ich účtovníctvo a teda firma v likvidácii od roku 2016 (a straty do roku 2016). Slovenské účtovníctvo si môžete pozrieť na stránke finstat.sk a vyhľadajte si túto známu firmu. Strašná manipulácia na materiálne veci – tým sa snažia zaujať (lode, tisíce eur za body, sloboda a neviem aké kľúčové slová používala). Samozrejme hovorila aj o tzv. e-shope s produktmi (ak som sa však pýtal nech mi ukáže jej alebo aspoň nejakí tak som sa ničoho nedočkal), spomínala cdčka, konferencie, knihy a tušil som, že z toho majú tiež províziu nie len z produktov, pýtal som sa aj na poplatky a tak ale odbíjala ma dosť s rečami že e-shop a produkty sa hlbšie riešia na druhom stretnutí…fakt som už nemal chuť to počúvať ale bavilo ma ju grilovať rôznymi otázkami a vetičkami, ktorými som išiel proti nej v argumentácii a bolo na nej po pol hodine vidieť nervozitu až sa trochu triasla po tom všetkom.

  1. Dane, trefils to naprosto přesně. Vtipné je, že 99% těch „Amway podnikatelů“ ani nenapadne, že by si svého partnera, který jim slibuje hory doly, měli prověřit. Někde o tom byl pár let zpět článek, jak Amway na Slovensku upadá stále víc, ztráty, vyhazovy zaměstnanců atd., až slovenskou pobočku zrušili úplně a spojili ji s českou. Ale i tak, pořád jsou ve ztrátě. Možná je to úmyslně a zkrátka se jen vyhýbají placení daní, potřebovali by, aby je berňák klepl přes prsty, nějaká pokuta nebo tak něco, aby byli v plusu a zaplatili aspoň něco málo na daních, šmejdi 🙂

   Jinak tady bývalý Amwayák, který prodělal v Amway 20 000 dolarů, natočil video a audio toho, jak ho rekrutovali, škoda, že to nemáš natočené taky:

   https://www.youtube.com/watch?v=-ATENcWe7FA

   Bylo by opravdu skvělé, kdyby ti šmejdi i u nás věděli, že krom toho, že prodělávají, jim také hrozí, že se jim vysměje celý youtube…

 15. Je pravdou, že mě Amway láká, ale mám k tomu několik otázek:

  – Jsou ty produkty vážně tak kvalitní nebo se z toho dělá pozlátko?
  – Jak se vlastně dá uspět v Amwayi? Co člověk musí udělat pro těch pověstných 21%?
  – Proč mi nikdo neřekne předem o co se jedná?
  – Proč jsou některé věci na E-Shopu za tak drahou cenu?
  – Jak na sobě, abych nepřišel o pokoru?
  – Jak dlouho tak trvá začínájícím lidem v Amwayi, kteří nemají podnikatelský talent, že mají schůzky zbytečné, trápí se psychicky?
  – Když budu mít těch pověstných 21% a nic si nekoupím, zbydou mi ty peníze?
  – Když JEDNOU dosáhnu 21%, budu je mít DOKUD FIRMA NEZKRACHUJE?
  – Proč mi nikdo předem říct, o co se přesně jedná?
  – Jak se Amwayi daří v době finanční krize?
  – Zlepší se Ti na jejich kurzech řeč těla? Poslední dobou mám problém s vyjadřováním (zadrhávám se, opakuji zbytečně slova a to hraji divadlo). A je fakt, že poslední dobou cítím, že mám slabší první dojem.

  Popravdě, Amway bych chtěl brát jenom jako přivýdělek. Stačilo by mi bohatě vydělávat 10 000,– CZK, ale zas vím, že Amway je tu známá firma a že není lehké se prosadit v MultiLevel Společnosti. Mimochodem, proč Blanka platila pouhých 720 CZK za potvrzení do Amwaye a já mám platit něco cca 5 500 + tohle + támto…? Vím, že můj tým je Setzer a ten velký podnikatel, co se s ním schází, je pan Macháček (obdiv tomu klukovi, co dokázal 🙂 )

  1. TPal.

   Pokud to budu brát sám za sebe tak:
   – Produkty za mě byly průměr. Některé nebyly špatné, jiné mi vyloženě nesedly. Bohužel jsou drahé (poměr cena/výkon).
   – Dá se uspět tak, že přibereš další lidi a budeš prodávat. Jiné tajemství v tom není. Úspěch není nic mystického, je to o výkonu.
   – Myslím, že sází na zvědavost. Kdyby řekli, že se jedná předem o Amway, 9/10 lidí jim na to jednání nepřijde, protože by si vygooglili co to je.
   – Součástí ceny běžně bývají náklady za marketing. V případě Amway marketing dělají lidé. Ty mají svou provizi (několikanásobně, celý řetězec pyramidy), je potřeba je školit…
   – Předně bych si asi stanovil proč to chci dělat. Proč Amway a ne jiný způsob podnikání. Pokud je jedinou odpovědí zisk, je to podle mě špatně. Člověk by si imho měl najít něco, co bude dělat rád, aby do toho vnesl něco svého. Když je jediným měřítkem zisk a peníze, snadno o pokoru přijdeš.
   – Potkal jsem holčinu, která byla v Amway několik let a nikdy nikoho do své sítě nezískala. Být v Amway není zárukou úspěchu. Nemusíš se to naučit nikdy.
   – U těch 21% netuším jak je to teď počítáno. Já měl 9% a nikdy jsem z toho neviděl ani korunu. Je potřeba budovat vlastní síť.
   – V případě krize mrkni sám: https://finance.yahoo.com/quote/AMWA.KL?p=AMWA.KL tam záleží jak moc jsou ty jejich produkty nepostradatelné. Vzhledem k ceně si nemyslím, že by se po nich nějak extra zaprášilo.
   – Upřímně jejich kurzy z tebe neudělají nikoho lepšího, to musíš jedině ty sám. Maximálně ti dají motivační CD a občas ti někdo poradí, co si kde přečetl.

   Já osobně lidi od Amway odrazuji, 10k není složité navíc vydělat vlastním mikropodnikáním a tam tě nikdo za ručičku nepovede. Když už, maximálně skončíš jako něco, co být možná ani nechceš. Raději vlastní podnikání, než začít v MLM. Taky jsem platil asi 5k. Je to ještě docela malé školné.

  2. Ahoj,

   začnu od konce a pak se vrátím k těm tvým bodům. Oblbují tě hned na začátku. Tu licenci můžeš mít opravdu za těch 720,-, a bez kupování dalších výrobků. Na tom by ale ten, kdo tě do toho láká, moc nevydělal, tak ti prostě řekl, že to je za 5500,- i se startovacím balíčkem. Není to super, být lákán někým, komu můžeš hned od začátku „opravdu věřit“? 🙂

   Ale důvod tam vlastně je, málokdo, a to jako opravdu málokdo, v tom vydrží déle, než pár týdnů, takže proč tě nepodojit hned na začátku. Dokonce prý někteří Amwayáci ani nezkouší někoho něco učit a dělat z lidí Amwayáky, ale prostě jen prodávají startovací balíčky, protože vědí, že i když se ti budou věnovat víc, stejně to nikam nepovede a utečeš.

   Některé produkty mohou být i kvalitní, problém je cena. Kdyby ten jejich Jar stál to, co normální Jar, tak asi ano, ale 200,- je prostě moc. A pak jsou i některé čiré zlodějiny, jako hrnce za 40 000,-, čistička vody (uv lampa + filtr v plastu s kohoutkem) za 30 000,-.

   Cesta k úspěchu je jediná a stejná, jako ve všech pyramidách. Musíš rekrutovat a oblbovat lidi pod sebe. Zboží je kvůli ceně na volném trhu prakticky neprodejné, takže s prodejem neuspěješ. Zbývá tedy jen dostávat lidi pod sebe, kteří si budou taky nakupovat. Je to v podstatě uzavřená společnost a ti dole celou tu srandu živí svými penězi.

   Neřeknou ti, o co se jedná, protože oni potřebují tě ukecat. Hlavně ne ti dát všechny materiály a podklady a čas na rozmyšlenou k tomu. Tvoje snaha si zjistit něco víc je jejich úhlavní nepřítel. Potřebují, abys přestal přemýšlet a hledat si informace a poslouchal je a hlavně dělal body!

   Výrobky jsou drahé, protože v MLM obecně ty firmy mají často marže i přes 400% a pak je ještě potřeba rozdělit provize do mnohavrstevnaté pyramidy.

   Naprostá většina 21% nedosáhne nikdy, nebo mnohdy za cenu toho, že těch výrobků nakupují strašně moc a pak se sice dostanou na pozici, ale mají plnou garáž předražených pomalu expirujících šmejdů, které nikdo nechce, nebo jen s pořádnou slevou na bazoš.cz.

   Když dosáhneš 21% a udržíš to dostatečně dlouho, ta větev těch lidí se od tebe podle plánu odlomí a dál dostáváš z jejich obratu 6%. To je ale jen dokud nakupují, pokud přestanou, což přestane po čase velká většina, tak nic.

   Jak Lukáš přihodil ten graf, tak to je graf jen malajsijského Amwaye. Jinak firma není veřejně obchodovaná. Posledních 5 let prakticky neustále klesá, takže ten graf vlastně docela odpovídá. Ze skoro 13 miliard dolarů obratu firma klesla na aktuálních 8,8 miliardy dolarů. Navíc teď v USA ohlásili propouštění zaměstnanců napříč celou firmou.

   V období krize se paradoxně firmě Amway daří většinou lépe a roste, to ale nemá nic společného s tvojí kapsou, ta bude s největší pravděpodobností i tak prázdná, jen si o to víc budeš moct na tleskacích akcích zatleskat, jak se firmě daří. Je to proto, že v krizi se zvýší nezaměstnanost, tedy na trh práce se dostanou různí zoufalí dělníci a je snadnější je naverbovat. Protože jim často nic jiného nezbývá, tak do toho vlezou, i když na konci je na tom většina z nich ještě hůř.

   Amway může být přivýdělkem, ale spíš pro toho, kdo tě verbuje. Pokud nikoho nenaverbuješ a budeš kupovat zboží, CDčka, lístky na semináře a podobně, v reálu budeš mít peněz míň, než teď.

   Ne nadarmo se v USA říká, že pro 99,5% členů MLM firem je finančně podstatně výhodnější sedět doma a koukat na televizi, než se pokoušet se stát „podnikatelem“ v MLM.

 16. Pročítám různými diskuzemi různé názory na Amway a jejich distributory ať pozitivní nebo negativní.
  Nechám na chvíli stranou emoce a zkusím být nestranný a upřímný.

  Zjistil jsem z diskuzí zajímavé data.

 17. Dobrý den, moje kamarádka před pěti lety začala dělat Amway. Změnila se v nesnesitelnou můru pro svou rodinu a také pro přátele a pro všechny, kteří nechtěli pochopit, že výrobky Amway jsou nejlepší. Doma měli samozřejmě všechno od nich a nedej bože koupit jiné potraviny, vitamíny, hrnce atd. než Amw. Její manžel z ní šílel, změnila se k nepoznání neustále jezdila jako správný Amw. na semináře, kde ji utvrzovali v její vyjímečnosti, četla chytré knihy jak se stát milionářem a začala opovrhovat všemi, kteří podle ní „jen tahají vědra“ a jsou hloupé ovce systému. Její manžel jí ten její sen chvíli dotoval, ale pak to psychicky nevydržel a rozvedl se s ní. A protože neměla peníze, skončil i její velký sen o milionech. Vrátila se zase k normálu, začala pracovat, našla si podnájem. Opět byla sama sebou a opět tou příjemnou holkou , kterou jsem měla ráda. Před časem mi poslala fotku s tím, že byla na nějakém semináři a že se cítí úžasně. Také fotky lidí, kteří díky Amway zbohatli a zase o těch vědrech….Málem jsem dostala infarkt. Zase v tom lítá…to víte, vydělala nějaké peníze poctivou prací a teď chce o ně mermomocí přijít…ráda bych jí pomohla, ale jí není pomoci protože ji není rady. Je mi jí strašně líto, ale nejvíc je mi líto toho, že přicházím o kamarádku. Museli byste ji slyšet, ona opravdu ztrácí soudnost a je těžké s ní komunikovat protože ji jde jen o to vás dostat do systému a pokud nechcete, tak se vám vysměje pro vaši hloupost a zmařenou příležitost být milionářem…Prosím, varujte všechny před touto fabrikou na sny..

  1. Bohužel mám ve svém okolí podobný případ a opravdu nevím, jak Vám poradit, což ale ani není mým účelem, jenom si dovolím svůj názor – člověk, který se dostane do osidel Amway, je zaslepený, na argumenty nereaguje, veškeré pochybnosti bere jako útok na svoji osobu a když se ho snažíte odradit , začne mít dojem, že mu chcete sebrat jeho sny a kdo jiný než nepřítel bere sny? Takže jsem se setkal s velice nepříznivou reakcí a z docela nadstandardního vztahu, co se týče původních sympatií, se stalo cosi otočeného o sto osmdesát stupňů. A přiznám si, že jsem si říkal, že až si dotyčná osoba nabije ústa a vystřízliví, že by se vše mohlo vrátit do původních kolejí, ale jak vidím z Vašich zkušeností, riziko recidivy je opravdu vysoké, takže nejspíš je běh osudu nevratný a nemá smysl dál nad tím přemýšlet. Zkrátka je člověk s Amway na tom podobně asi jako s drogami – jen málokdo se z nich dostane ven, aby byl stoprocentně čistý a když je donucen abstinovat silou třeba díky vězení, nebo díky finanční nouzi, zase se k nim vrátí po najití cesty k nim…
   Je to smutné a nezbývá asi nic jiného než popřát, Pánbu s Tebou a jít někam dál, aby se člověk nedostal do problémů sám…

 18. Chci poděkovat Lukáši za článek i všem ostatním za přínosné komentáře. Vzala jsem si něco z těch negativních i pozitivních. Nějakou dobu už přemýšlím, že začnu podnikat a hledám něco, co mě uživí a co mě i bude bavit a budu v to věřit. Před dvěma měsíci mě oslovila dobrá kamarádka s nabídkou Amway. Vždy byla rozumná a fajn holka, tak jsem si řekla, že na té firmě asi něco bude zajímavého, když jí ona uvěřila, i když mé předchozí zkušenosti s Amway byly negativní. Začala jsem se jí vyptávat, abych se přesvědčila, že se tím opravdu dokážu uživit. Nějaké informace jsem sice dostala, ale vždy jen výsek něčeho, nikdy ne „celý příběh“. Když jsem se víc a víc ptala a řešila, v čem jsou ty výrobky lepší než třeba podobné mou osvědčené a levnější, začala být až agresivní a opovrhovala vším, co jsem řekla. Takovou jsem ji za téměř 20 let nikdy nezažila. Tohle chování mě naprosto od Amway odradilo. Věřím, že třeba ona zde úspěšná bude. Někomu to určitě funguje. Já ovšem takovou cestou za výdělkem jít nechci. I tento článek mě přesvědčil, že jsem se rozhodla správně a věřím, že mi brzy přijde do cesty něco, čemu budu věřit.

  1. Rádo se stalo. Na webu nejsem příliš aktivní, ale nechávám jej běžet právě kvůli tomuto článku.
   Rozjela se tu zajímavá diskuse a přijde mi, že řada lidí při vstupu do Amway nemá moc racionálních argumentů. Většinou je to jen vidina zisku. Nicméně žádný systém vám nezaručí zbohatnutí, tím spíš systém, kde svou prací neděláte jen na sebe, ale i na někoho jiného. Stojím si za tím, že raději autentické a vlastní podnikání.

   Neuchlácholit se tím, ale pravidelně dělat a jít si za tím, třeba jen hodinou denně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *